Arkadiusz Mularczyk wzywa brytyjską gazetę do zmiany tekstu. Napisali o PiS

Polska
Arkadiusz Mularczyk wzywa brytyjską gazetę do zmiany tekstu. Napisali o PiS
X/Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz Mularczyk

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zareagował na publikację w brytyjskiej prasie i wezwał do zmiany tekstu. W artykule opublikowanym na łamach "The New European" pojawia się stwierdzenie, że PiS to partia "antyunijna, antykobieca i homofobiczna". W ocenie Mularczyka "tego typu stwierdzeń nie można pozostawiać bez sprzeciwu".

Jak napisał Mularczyk na platformie X, "jest niezwykle niepokojące, że były brytyjski minister stanu ds. Europy z Partii Pracy - Denis MacShane, może w ten sposób oczerniać Prawo i Sprawiedliwość i Polskę". "I że źródło medialne może pozwolić na publikację tych oczerniających wypowiedzi" - dodał polityk PiS.

 

Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do artykuły opublikowanego na łamach "The New European" - brytyjskiego tygodnika o tematyce politycznej i kulturalnej.

 

 

Mularczyk zaznaczył, że PiS odrzuca przedstawione twierdzenia w "najostrzejszy możliwy sposób". Wezwał też redakcję do zmiany tekstu.

Artykuł MacShane'a. Arkadiusz Mularczyk chce jego zmiany

Publikacja, w której MacShane wskazany jest jako autor, dotyczy narracji brytyjskich mediów o tendencji w Europie, w której wyborcy decydują się na poparcie prawicowych ugrupowań.

 

"Na szczęście tę narrację w zeszłym miesiącu przerwała porażka antyunijnej, antykobiecej, homofobicznej partii Prawo i Sprawiedliwość w polskich wyborach, choć powrót Donalda Tuska na stanowisko premiera jest wstrzymywany przez prezydenta Andrzeja Dudę" - pisze MacShane.

 

ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk zapowiada zespół ds. reparacji w Sejmie. Wśród członków Jarosław Kaczyński

 

"Wzywam 'The New European', aby jak najszybciej zmienić ten tekst. Tego typu stwierdzeń nie można pozostawiać bez sprzeciwu" - podkreślił wiceszef polskiego MSZ.

 

W dalszej części artykuł dotyczy krajobrazu powyborczego w Hiszpanii. MacShane kończy swój tekst stwierdzeniem, iż "pomysł, że cała Europa skręca w prawo, nie ma sensu".

Kim jest Denis MacShane?

Denis MacShane to brytyjski polityk i komentator. Urodził się w 1948 roku w Szkocji. Jego ojciec był Polakiem, a matka pochodziła z Irlandii. Sam Denis początkowo nosił nazwisko Matyjaszek. Ojciec był weteranem II wojny światowej, otrzymał brytyjskie obywatelstwo w 1950 roku.

 

MacShane wstąpił do Partii Pracy w 1970 roku i od tego czasu piastował w ugrupowaniu większość stanowisk partyjnych. W Izbie Gmin zasiadał od 1994 roku, przez prawie cztery kadencje. Prawie, bo w ostatniej został zmuszony do rezygnacji z mandatu.

 

ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: Będzie raport o stratach Polski po ataku ze strony ZSRR

 

W latach 2002-2005 zajmował stanowisko ministra stanu ds. Europy. Cień na jego karierę rzuciła afera z fałszowaniem faktur. Chodziło o 19 dokumentów na łączną kwotę blisko 13 tysięcy funtów. W związku ze sprawą Partia Pracy zawiesiła go w prawach członka w 2012 roku, a w 2013 MacShane zrezygnował z mandatu parlamentarzysty.

 

Po śledztwie przeprowadzonym przez brytyjskie organy ścigania MacShane został skazany i odsiedział w więzieniu cztery miesiące, a dwa kolejne spędził w areszcie domowym.

Jakub Krzywiecki/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie