Włodzimierz Karpiński opuścił areszt

Polska
Włodzimierz Karpiński opuścił areszt
Polsat News
Włodzimierz Karpiński

Jak dowiedział się Polsat News Włodzimierz Karpiński opuścił areszt,w którym przebywał od lutego. Były sekretarz Warszawy jest podejrzany w tzw. aferze śmieciowej, w której postawiono mu zarzuty. - Włodzimierz Karpiński jest niewinny - powiedział jego pełnomocnik Michał Królikowski.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z wydaniem przez marszałka Sejmu postanowienia o objęciu przez W. Karpińskiego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego, prokurator zmuszony był uchylić stosowane wobec niego tymczasowe aresztowanie.

 

- Areszt w Polsce jest strukturalnie nadużywany. To sprawa ukształtowanych przepisów, sąd ma ograniczoną nad tym władzę - zaznaczył w rozmowie z Polsat News pełnomocnik Karpińskiego Michał Królikowski.

 

Jak dodał, ten areszt był za długi i merytorycznie bezzasadny. - Powodem do stosowania aresztu jest już domniemanie obawy matactwa - podkreślił.

 

- Włodzimierz Karpiński jest niewinny i cieszy się domniemaniem niewinności, dopóki sąd nie zadecyduje inaczej - zaznaczył Królikowski.

- On jest człowiekiem uczciwym i honorowym. Z pewnością podejmie współpracę z organami ścigania, aby wyjaśnić zarzuty mu stawiane, które w istocie są oparte na pomówieniu - przekazał.

 

Jak zaznaczył, spodziewany jest teraz wniosek do Parlamentu Europejskiego w sprawie uchylenia immunitetu Karpińskiego.

 

WIDEO: Włodzimierz Karpiński opuści areszt. Jest decyzja prokuratury

 

Włodzimierz Karpiński zostanie europosłem

Karpiński w 2019 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego. Wówczas mandatu nie uzyskał. Europosłem został Krzysztof Hetman z PSL.

 

Teraz jednak Hetman dostał się do Sejmu, więc mandat w Brukseli powinna objąć osoba z kolejnym wynikiem na liście. I byłaby to Joanna Mucha z Polski 2050, gdyby nie to, że ona również dostała się do Sejmu. Następny w kolejce był Riad Haidar, który zmarł w maju 2023.

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". M. Wójcik o "kuriozalnej" sytuacji związanej z W. Karpińskim

 

Tym samym to właśnie Włodzimierz Karpiński otrzymał szansę na otrzymanie mandatu europosła. 61-latek przyjął propozycję, a w ubiegłą środę przekazano, że powiadomił marszałka Sejmu i podpisał odpowiednie oświadczenie. W związku z tym, że europosłowi przysługuje immunitet, Karpiński może opuścić areszt.

Wniosek o przedłużenie aresztu

Prokuratura Krajowa w piątek skierowała do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztu dla Włodzimierza Karpińskiego.  
Jak przekazał wówczas prok. Łukasz Łapczyński, tymczasowy areszt dla Karpińskiego został przedłużony "w związku ze zbliżającym się upływem terminu tymczasowego aresztowania oraz z uwagi na terminy procesowe, wynikające z kodeksu postępowania karnego".

 

Wniosek do sądu o przedłużenie aresztu dla podejrzanego skierował Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. - Wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu - uściślił prok. Łapczyński w rozmowie z Interią.

 

ZOBACZ: Prokuratura chce dłuższego aresztu dla Włodzimierza Karpińskiego. "Realna obawa matactwa"


Wniosek przedłużono w związku z "realną obawą matactwa", na którą powoływał się wcześniej katowicki Sąd Apelacyjny. Prokurator dodał, że ze strony Karpińskiego doszło do znamion utrudniania śledztwa. Kolejną przesłanką o przedłużeniu aresztu jest ewentualna surowość kary. Karpińskiemu grozi do 12 lat pozbawienia wolności.  


Mężczyznę zatrzymano w związku tzw. aferą śmieciową w Warszawie. Zarzuty dotyczą zawierania kontraktów na zagospodarowanie odpadów w stolicy. Nieprawidłowości w tej sprawie sięgają pięciu milionów złotych.  

Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie