Strefa Gazy: Oficjalne starty wśród palestyńskiej ludności. Blisko 10 tys. ofiar

Świat
Strefa Gazy: Oficjalne starty wśród palestyńskiej ludności. Blisko 10 tys. ofiar
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Prawie 10 tys. Palestyńczyków zginęło podczas nalotów w Strefie Gazy

Niemal 10 tysięcy Palestyńczyków, w tym ponad cztery tysiące dzieci, zginęło w Strefie Gazy. Są to dane dotyczące okresu od 7 października. Wśród rosnącego bilansu ofiar ONZ nawołuje do zaprzestania walk i ostrzega przed masowym "ludobójstwem".

Agencja Reuters, powołując się na oficjalne dane palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, przekazała, że od 7 października w nalotach na Strefę Gazy zginęło 9770 Palestyńczyków, a 4008 z ofiar stanowią dzieci.  Wcześniej wspominano o prawie pięciu tysiącach zabitych dzieci, jednak dane zostały zweryfikowane. 


Ostrzały na placówki cywilne nie stanowią rzadkości. W sobotę izraelskie siły zaatakowały szkołę prowadzoną przez Organizację Narodów Zjednoczonych w obozie dla uchodźców. Zginęło tam co najmniej 15 osób. Z kolei w piątek 15 osób zginęło po ataku na konwój ambulansów.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy niemożliwa. MSZ wydało komunikat


17 października ostrzelano szpital w Strefie Gazy, w wyniku czego zginęło kilkaset osób. Był to jeden z ataków z największą liczbą ofiar w ciągu trwania konfliktu. 

Coraz więcej ofiar w Strefie Gazy. ONZ ostrzega

Według serwisu Al Jazeera ataki na szpitale, szkoły czy obiekty cywilne zaczęły się nasilać, co oznacza, że liczba zabitych może gwałtownie wzrosnąć.  

 

ZOBACZ: Izrael zaatakował szkołę prowadzoną przez ONZ. Są ofiary


Oprócz ciągłego ostrzału mieszkańcy Gazy muszą się borykać z niedoborem żywności, wody i lekarstw. Światowi przywódcy nawołują do zaprzestania walk.  


ONZ ostrzegła, że sytuacja w Gazie grozi "poważnym ryzykiem ludobójstwa". "Wzywamy Izrael i jego sojuszników, aby zgodzili się na natychmiastowe zawieszenie broni. Kończy nam się czas" - przekonywała organizacja w jednym ze swoich apeli.  

kar/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie