P. Jabłoński o zwołanym spotkaniu w MSZ. "Będziemy naciskać na odblokowanie ewakuacji"

Polska
P. Jabłoński o zwołanym spotkaniu w MSZ. "Będziemy naciskać na odblokowanie ewakuacji"
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Wstrzymano ewakuację polskich obywateli

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwołał na poniedziałek spotkanie w MSZ z ambasadorami Egiptu, Izraela i Palestyny. Poruszony zostanie temat wstrzymania ewakuacji polskich obywateli z objętej konfliktem Strefy Gazy. - Robimy wszystko, żeby ewakuacja została odblokowana - zapewnił Jabłoński w rozmowie z Polsat News.

Trudna sytuacja dotycząca ewakuacji Polaków z Izraela trwa niemal miesiąc. Pierwszą listę osób wymagających ewakuacji przesłano do strony izraelskiej i egipskiej 9 października. 1 listopada ruszyła ewakuacja, która jednak następowała powolnie - udało się przetransportować tylko kilkadziesiąt osób na dobę. 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Największy transport humanitarny dla Strefy Gazy


W sobotę, 4 listopada, ewakuację wstrzymano


- Przyczyny są różnorakie, również utrudniają je bardzo poważnie działania Hamasu. Natomiast działania także ze strony izraelskiej i egipskiej w naszej ocenie nie są takie, jak być powinny. Naszym zdaniem nie ma żadnego uzasadnienia, żeby tę ewakuację tak długo wstrzymywać - powiedział Paweł Jabłoński w rozmowie z Polsat News. 

Wstrzymano ewakuacje polskich obywateli. "Te osoby są w wyjątkowo ciężkim położeniu"

Lista ewakuacyjna wciąż jest aktualizowana. W zagrożonej strefie przebywa jeszcze blisko 30 Polaków. W podobnej sytuacji znajdują się także obywatele innych państw. Wiceminister przekazał, że służby pozostają z obywatelami RP w stałym kontakcie telefonicznym.  


- Nie będziemy podawać szczegółowych informacji na temat konkretnych osób, bo ta sytuacja jest różna, jest bardzo trudna. Zdajemy sobie sprawę z tego, że te osoby są w wyjątkowo ciężkim położeniu. Rozumiemy związane z tym emocje i obawy o własne życie, bo rzeczywiście jest to bardzo realne - zaznaczył.  

 

WIDEO: Paweł Jabłoński o ewakuacji Polaków

 


Podkreślił, że wszystkie osoby powinny spróbować przemieścić się jak najbliżej egipskiej granicy, bo to przez to państwo nastąpi ewakuacja. Dodatkowo powinni odchodzić od zachodniej części Strefy Gazy, w której obecnie trwają najcięższe walki.  


- Warunki na miejscu są bardzo trudne, bardzo skomplikowane, natomiast każdy, kto ma taką możliwość na odcinku tych kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów, powinien próbować przemieścić się w stronę granicy. My robimy wszystko, żeby ewakuacja została odblokowana - przekazał Jabłoński. 

Spotkanie w MSZ. P. Jabłoński: Będziemy naciskali, by ta ewakuacja została jak najszybciej odblokowana

W związku z sytuacją i wstrzymaniem działań ewakuacyjnych wiceminister zwołał spotkanie przedstawicieli stron konfliktu. 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy niemożliwa. MSZ wydało komunikat


- Jutro do MSZ zaproszeni zostali ambasadorowie Egiptu, Izraela, także ambasador Palestyny. Będziemy wyjaśniali, co się dzieje i naciskali bardzo mocno na to, by ta ewakuacja została jak najszybciej ponownie odblokowana - podał wiceminister MSZ.  


- Działania Hamasu są przeszkodą przy przemieszczaniu się, ale mamy też przeszkody formalne - zaznaczył. - Nie ma zgody na wstrzymywanie, blokowanie ewakuacji - dodał.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie