Czechy. Minister obrony Jana Černochová: Powinniśmy wyjść z ONZ

Świat
Czechy. Minister obrony Jana Černochová: Powinniśmy wyjść z ONZ
Petr David Josek/AP
Jana Černochová, minister obrony Czech

"Dla Republiki Czeskiej nie ma miejsca w organizacji, która kibicuje terrorystom i nie szanuje podstawowego prawa do samoobrony. Wyjdźmy" - napisała szefowa tamtejszego resortu obrony Jana Černochová. Jej apel jest reakcją na przyjętą w piątek przez ONZ rezolucję o "humanitarnym rozejmie" w Strefie Gazy. Premier rządu w Pradze Petr Fiala odpowiedział w niedzielę na apel swojej minister.

W piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję o "humanitarnym rozejmie" w Strefie Gazy. Propozycję przedłożyła w imieniu państw arabskich Jordania, ale brakowało w niej potępienia Hamasu i nie potwierdzono prawa Izraela do samoobrony.

 

Czechy były jednym z 14 państw, które głosowały przeciwko projektowi - tak samo jak m.in. Izrael, USA czy Austria. Z kolei Polska wraz z 44 innymi krajami wstrzymały się od głosu. Rezolucję poparło 120 państw.

Minister obrony Czech apeluje o wyjście z ONZ

Jana Černochová nie kryła oburzenia wynikiem głosowania. Upust temu dała w sobotę na platformie X, gdzie wezwała Pragę do opuszczenia organizacji. 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Atak na szpital w Strefie Gazy. Zginęło co najmniej 500 osób

 

"Dokładnie trzy tygodnie temu Hamas zamordował ponad 1400 Izraelczyków (...). I tylko 14 krajów, w tym nasz, wypowiedziało się jasno i zrozumiale przeciwko temu bezprecedensowemu atakowi terrorystycznemu dokonanemu przez terrorystów Hamasu! Wstydzę się za ONZ. Moim zdaniem dla Republiki Czeskiej nie ma miejsca w organizacji, która kibicuje terrorystom i nie szanuje podstawowego prawa do samoobrony. Wyjdźmy" - napisała czeska minister obrony. 

Rząd Czech posłucha swojej minister? Politycy nieprzekonani, by wyjść z ONZ

W niedzielę premier Petr Fiala stwierdził, że rozumie rozgoryczenie szefowej resortu, ale Czechy w ONZ pozostaną.

 

"Rozumiem oburzenie minister rezolucją ONZ, która nie potępiła terroryzmu Hamasu w Izraelu. Czechy wraz z np. USA czy Austrią głosowały zgodnie z tym, za czym stoją w dłuższej perspektywie. Będziemy nadal promować nasze stanowisko w ONZ i przekonywać inne państwa o jego słuszności" - przekazał, cytowany przez "Deniku N". 

 

ZOBACZ: Czechy: Prezydent Petr Pavel sztandarem uderzył żołnierza. Nagranie podbija sieć

 

Słowa minister komentowali też inni politycy znad Wełtawy. "Karta Narodów Zjednoczonych i wywodzący się z niej porządek międzynarodowy jest dosłownie tarczą niepodległości i suwerenności państwa czeskiego" - przekonywał na platformie X Ivan Bartoš wicepremier ds. cyfryzacji i minister rozwoju regionalnego.

 

Z kolei Vít Rakušan, minister spraw wewnętrznych zaznaczył, że rozumie frustrację Černochovej związaną z funkcjonowaniem ONZ, ale jego zdaniem odejście nie jest rozwiązaniem. Natomiast minister spraw zagranicznych Jan Lipavský ​​nie spodziewa się, żeby rząd zajął się kwestią wyjścia z ONZ. 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie