Pomoc dla Ukraińców w Polsce drastycznie spadła. Powstaje specjalny fundusz

Polska
Pomoc dla Ukraińców w Polsce drastycznie spadła. Powstaje specjalny fundusz
Polsat News
Fundusz przekaże pomoc uchodźcom z Ukrainy

Międzynarodowe organizacje ograniczyły wsparcie dla polskich instytucji pomagających Ukraińcom nawet o 80 proc. - podaje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Pomocy potrzebuje ciągle kilkaset tysięcy osób przebywających w Polsce. Powstaje specjalny fundusz (POP Fund), który przekaże na pomoc niemal pięć mln złotych.

Fundusz Polskich Organizacji Pozarządowych (POP Fund) to narzędzie, dzięki któremu polskie organizacje będą miały szanse na finansowanie projektów pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz społecznościom ich goszczącym. Jego operatorem jest Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

 

- POP Fund jest skierowany przede wszystkim do małych i średnich polskich organizacji pozarządowych działających poza dużymi metropoliami, które w swoje działania włączyły od zeszłego roku pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Celem funduszu jest poprawa warunków życia uchodźców, szczególnie tych żyjących poza dużymi miastami, jak również zapewnienie pomocy osobom najbardziej potrzebującym: matkom z małymi dziećmi, osobom starszym, dzieciom - wyjaśnia dr Wojtek Wilk, pomysłodawca funduszu.

 

ZOBACZ: Ukraina: "Drony nie zniszczą Mostu Krymskiego". Ekspert wyjaśnia, jakiej broni potrzeba

 

Głównym celem POP Fund jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. W ramach finansowanych przez fundusz projektów, pomoc mogą w przyszłości otrzymać także polskie społeczności przyjmujące uchodźców. – Za przykład takich działań może posłużyć np. remont mieszkań komunalnych, z których skorzystają zarówno uchodźcy jak i lokalni mieszkańcy z Polski. Innym tego kierunkiem jest działanie na rzecz integracji dzieci ukraińskich i polskich - wymienia dr Wilk.

Fundusz pomocy uchodźcom z Ukrainy

Fundusz to wspólna inicjatywa trzeciego sektora, która powstała po konsultacjach z agencjami ONZ, darczyńcami takimi jak Google, Meta czy banki i inne międzynarodowe firmy operujące w Polsce. Środki na pomoc będą przyznawane w ramach otwartych konkursów grantowych.

 

WIDEO: Dr Wojtek Wilk o funduszu

 

 

W tym roku POP Fund (Fundusz Polskich Organizacji Pozarządowych) chce przeznaczyć na pomoc uchodźcom z Ukrainy blisko pięć milionów złotych. O te środki będą mogły aplikować fundacje, stowarzyszenia, parafie, koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP.

 

ZOBACZ: USA. Biały Dom prosi o miliardy dla Izraela i Ukrainy. "Świat patrzy"

 

- Wnioski złożone do POP Fund-u będą oceniane przez niezależnych ekspertów. Kategoryzowane one będą pod względem finansowym w trzech grupach. Małe, przede wszystkim skierowane na tereny wiejskie do 50 tys. zł. Ubiegać się o nie mogą np. koła gospodyń wiejskich, OSP, parafie itp. Średnie do 200 tys. zł, które są przeznaczone już tylko dla fundacji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń. Duże projekty to już wartość ponad 200 tys. zł. POP fund będzie ogłaszać otwarte nabory wniosków projektowych już w listopadzie. Natomiast w grudniu będziemy przyjmować nabór na wszystkie rodzaje projektów - wyjaśnia Wojtek Wilk prezes fundacji PCPM.

an/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie