Dzień Wszystkich Świętych coraz bliżej. Sprawdzamy ceny kwiatów i zniczy

Polska Aleksandra Boryń / Polsat News
Dzień Wszystkich Świętych coraz bliżej. Sprawdzamy ceny kwiatów i zniczy
Pixabay
Kwiaty i znicze na Wszystkich Świętych

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych - dla niektórych to okres zadumy i wspomnienia bliskich, którzy odeszli. Dla innych to czas intensywnej pracy. Producenci kwiatów i zniczy mają pełne ręce roboty. Z jakimi kosztami wiążą się zakupy na 1 listopada?

Najpopularniejszymi roślinami kupowanymi na 1 listopada są chryzantemy. Jest to rodzaj kwiatów, które bez problemu przetrwają w trudnych warunkach pogodowych. Nie przeszkadza im także niska temperatura, w której większość kwiatów by zmarzła. Z reguły mogą wytrzymać, nawet kiedy na zewnątrz będzie 0 stopni. 

Ceny chryzantem

Rok temu ceny chryzantem przy cmentarzach zaczynały się od 15 zł. W zależności od miejsca zakupy jak i wielkości kwiatów cena mogła się różnić. Według przewidywań, biorąc pod uwagę rosnące koszty produkcji, można spodziewać się podwyżek. Jednak producenci kwiatów przekazują, że ceny są podobne

 

- Ceny są na podobnym poziomie jak w tamtym roku. Wahają się od 15zł do 30zł, w zależności od tego, jak dany kwiat jest okazały i jak dużo ma tych kwiatów - powiedziała nam jedna z producentek chryzantem w powiecie garwolińskim. Dodała, że kolor nie ma wpływu na cenę, ale największym zainteresowaniem cieszą się kwiaty białe i żółte. Ponadto można kupić rośliny czerwone, brązowe, różowe, fioletowe czy mieszane, gdzie w jednej doniczce będzie kilka kolorów. 

 

Nasza rozmówczyni pytana o zainteresowanie klientów przyznała, że jest dużo mniejsze niż w tym samym okresie w 2022 roku. 

 

ZOBACZ: W Rosji zniszczono groby Polaków. "Zaplanowana akcja"

 

Z kolei Ewa Brojek z Kochowa, która także zajmuje się produkcją kwiatów stwierdziła, że klientów nie brakuje. - Zainteresowanie jest większe niż w ubiegłym roku, ale sprzedaż jak na razie niekoniecznie. Widać, że na razie ludzie chcą się zorientować w cenach, w dostępnych kolorach, a na zakup przyjdzie czas - przekazała. 

 

- Dużo osób podchodzi do stoiska, ale w większości pytają i otwarcie przyznają, że jest za wcześnie na kwiaty - dodała. Pytana o zakres cen, powiedziała, że wahają się od 20 zł do 30zł. A jak wyglądają ceny kwiatów w popularnych marketach?

 

Decydując się na zakup kwiatów w sklepie, ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Jak przekazuje Interia Biznes w Kauflandzie zaczynają się od 13,99 zł i kończą na 19,99 zł. Koszt zależy od wielkości i ilości kwiatów w doniczce. 

 

W Intermarche za chryzantemę średniokwiatową zapłacimy od 6,99 do 26,99 zł, za drobnokwiatową od 12,99 do 24,99 zł, a za wielkokwiatową od 24,99 do 29,99 zł. Z kolei w Netto ceny wahają się od 11,90 zł, do 14,99 zł.

 

ZOBACZ: Kradzieże nagrobków z cmentarzy. Policja szuka sprawców przestępstwa

Za ile można kupić znicze?

Nieodłącznym elementem zakupów na 1 listopada są także znicze. Decydując się na zakup zniczy na ostatnią chwilę przy cmentarzach,  prawdopodobnie poniesiemy znacznie wyższe koszty niż podczas zakupów w markecie. Jak wynika z analizy eska.pl koszty zniczy w Krakowie rozpoczynają się od 12 zł za sztukę. Średniej wielkości znicz może kosztować w granicach 25 do 40 zł. Z kolei te największe to koszt nawet 80 zł za sztukę. Rozmówca portalu przyznał, że w hurtowniach ceny wzrosły nawet o 50 proc.

 

Podobnie jest z wkładami. Te również są na ogół droższe niż w sklepach. Za wkład palący się do 70 godzin zapłacimy od 3 do nawet 10 zł za jeden. 

 

W przypadku marketów znicze można było kupić już we wrześniu. Teraz im bliżej uroczystości Wszystkich Świętych, można liczyć na coraz większe promocje. Przykładowo w Lidlu wkład parafinowy, który będzie się palić do 70 godzin kosztuje 4,49 zł, ale przy zakupie 12 stuk, za jeden zapłacimy 3,49 zł. Podobnie jest ze zniczami. Decydując się na zakup szklanego o czasie palenia do 70 godzin, w cenie regularnej zapłacimy 25,99 zł. Jednak kupując trzy takie same znicze, koszt jednego to 18,49 zł. 

 

Jeszcze niedawno w Biedronce można było skorzystać z promocji 7+2 na wszystkie znicze. Obecnie sieć oferuje promocje 4+1. Dodatkowo możemy zakupić wkłady. Ich ceny wahają się od 2,79 do 6,79 zł za sztukę, ale tutaj również jest promocja. Decydując się na zakup ośmiu, dwa z nich, które będą najtańsze otrzymamy gratis

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie