Wojna w Izraelu. Izraelski resort edukacji usunie wzmianki o Grecie Thunberg

Świat
Wojna w Izraelu. Izraelski resort edukacji usunie wzmianki o Grecie Thunberg
PAP/EPA/ANDY RAIN
Greta Thunberg podczas protestów w Londynie

Ministerstwo Edukacji Izraela poinformowało, że usunie wzmianki o aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg ze swojego programu nauczania. Decyzja zapadła po tym, jak 20-latka opublikowała zdjęcie wyrażające swoje poparcie dla Palestyńczyków.

"Hamas to organizacja terrorystyczna odpowiedzialna za zabicie 1 400 niewinnych Izraelczyków w tym dzieci, kobiet, osób starszych. Dokonała też porwania 200 osób do Gazy" - przekazało ministerstwo cytowane przez The Jerusalem Post.

 

ZOBACZ: Londyn: Greta Thunberg aresztowana. Aktywistka strajkowała przed pięciogwiazdkowym hotelem

 

"Ta postawa dyskwalifikuje ją (G. Thunberg, red.) z bycia moralnym i edukacyjnym wzorem do naśladowania, nie może już stanowić inspiracji dla nauczycieli oraz izraelskich uczniów" - dodano.

G. Thunberg wyraziła solidarność z Palestyńczykami

W piątek Greta Thunberg zabrała głos w sprawie trwającego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Aktywistka zamieściła na Twitterze wpis, w którym poparła dla Palestyńczyków.

 

"Tydzień 270. Dziś strajkujemy w geście solidarności z Palestyną i Strefą Gazy. Świat musi zabrać głos i wezwać do natychmiastowego zawieszenia broni, sprawiedliwości i wolności dla Palestyńczyków i wszystkich poszkodowanych cywilów" - napisała. Do wpisu Thunberg załączyła zdjęcie, na którym wraz z trzema innymi osobami, trzyma kartkę za napisem "Wspieraj Gazę".

 

Wojna w Izraelu. G. Thunberg oburzyła aktywistów 

Zachowanie Grety Thunberg wywołało ostrą krytykę ze strony izraelskiej opinii publicznej w tym aktywistów klimatycznych. Ponad 100 z nich podpisało list otwarty skierowany do Szwedki.

 

"My, Izraelskie Forum Kobiet na Rzecz Środowiska (Israeli Forum of Women in the Environment, jesteśmy głęboko zranione, zszokowane i rozczarowane twoimi Twittami na temat Gazy, które są odrażająco jednostronne, niedoinformowane i w najlepszym razie stoją w zupełnym kontraście do twoich zdolności analizy szczegółów i złożonych problemów" - napisano w liście do Grety Thunberg.

 

W liście podkreślono, że wśród osób zaginionych po ataku Hamasu 7 października jest dr Shoshan Haran, współtwórczyni organizacji, wspierającej drobnych rolników w krajach rozwijających się. Jej mąż został zabity przez Hamas, a ona i jej rodzina prawdopodobnie zostali uprowadzeni.

 

Z kolei Adam Teva V'Din z Izraelskiej Unii Obrony Środowiska wskazał, że korzystając z wpływowej pozycji, Greta Thunberg wyraziła jednostronne i niespójne stanowisko, ignorując okrutne czyny, jakich doświadczyli obywatele Izraela.

 

Ostatnia odsłona konfliktu w Izraelu rozpoczęła się od ataku terrorystycznego Hamasu, który 7 października wdarł się na terytorium Izraela. Zginęło wówczas ponad 1,4 tys. osób, a nie mniej niż 222 uprowadzono do Strefy Gazy. Wśród nich dzieci, kobiety i seniorów. Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia od tamtego czasu w Strefie Gazy w wyniku trwających ostrzałów zginęło 5 087 Palestyńczyków, a blisko 15,3 tys. zostało rannych.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie