RPA. Król Holandii zaatakowany przez protestujących. Odwiedzał muzeum niewolnictwa w Kapsztadzie

Świat
RPA. Król Holandii zaatakowany przez protestujących. Odwiedzał muzeum niewolnictwa w Kapsztadzie
AP/Nardus Engelbrecht
Król Holandii został otoczony przez protestujących w Kapsztadzie

Holenderska para królewska została otoczona przez protestujących podczas wizyty w muzeum niewolnictwa w Kapsztadzie. Między ochroną a demonstrantami doszło do przepychanek. Ostatecznie monarcha wraz z małżonką zostali wciągnięci do samochodu i bezpiecznie odwiezieni. Protestującymi byli przedstawiciele ludu Khoisan, którzy domagali się przeprosin i odszkodowań za niewolnictwo.

Król Wilhelm Aleksander wraz z królową Maksymą od środy przebywają w RPA z wizytą państwową. Jednym z punktów programu holenderskiej pary królewskiej były odwiedziny muzeum niewolnictwa w Kapsztadzie (Slave Lodge).

 

Media w Holandii przekazały, że po wyjściu z muzeum król i królowa zostali zaatakowani przez "wściekły tłum". Demonstranci ubrani w tradycyjne stroje, którzy trzymali m.in. tablice z napisami "Szanuj nas" oraz "Oddaj nasz kraj", zagrodzili parze królewskiej dostęp do ich samochodu.

 

 

Konieczna była interwencja policji oraz ochroniarzy. Jak można dostrzec na udostępnionych w sieci nagraniach, doszło do przepychanek protestujących z ochroniarzami, którzy w pewnym momencie wciągnęli króla i królową do pojazdu.

 

Chcą odszkodowań dla potomków niewolników

Demonstracje przeciw królowi Holandii w RPA zorganizowali przedstawiciele ludu Khoisan, czyli rdzennej ludności tego kraju. Protestujący żądali, aby monarcha przeprosił za kolonializm.

 

Domagali się też, aby Holandia wypłacała odszkodowania dla potomków niewolników.

 

ZOBACZ: Holandia. Wchodzą w małżeństwa, potem szukają ucieczki. Problem narasta


1 lipca król Holandii oficjalnie przeprosił za niewolnictwo. Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, przekazał w oświadczeniu prasowym, że przyjął przeprosiny.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie