Pogoda na sobotę, 21.10.23. Ściana ciepła dotrze dalej, niż zakładano
Jeszcze kilka dni temu obawialiśmy się, że temperatura +20 stopni zbliży się tylko do regionów graniczących ze Słowacją. Później spekulowaliśmy, że zatrzyma się w pasie dzielnic południowych, na linii Wrocław – Katowice – Przemyśl. Na szczęście mamy dobre wieści! Będzie upalnie nad nieco większą częścią kraju.
Jaka pogoda w sobotę 21.10.23 rano?
Najwyższych wskazań na termometrach spodziewamy się na Górnym Śląsku i na Podkarpaciu. Można liczyć nawet na 18-19 stopni na plusie. Nieco cieplej, a jak na tę porę roku, wręcz „gorąco”, będzie na Opolszczyźnie i w Małopolsce – tu słupki rtęci dotrą do około 14-15 stopni powyżej zera.
Na Dolnym Śląsku i ziemi łódzkiej spodziewamy się 10-11 stopni Celsjusza. Im dalej na północ, tym będzie chłodniej. W Poznaniu, który przecież od Wrocławia dzieli tylko 140 km, słupki rtęci pokażą tylko 7 stopni. Podobnych wartości spodziewamy się też na Mazowszu, Pomorzu Zachodnim i na Kujawach.
ZOBACZ: Niebezpieczne wichury w całym kraju. Liczne interwencje straży pożarnej
Tradycyjnie już, najchłodniej będzie na Warmii i Mazurach. Tutaj, zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, z samego rana można liczyć na co najwyżej 4 stopnie powyżej zera. Równie niskimi temperaturami mieszkańców przywita Pomorze Gdańskie.
Potwierdza się też piękny, słoneczny poranek na południu Polski. Od Wrocławia, przez Opole, Katowice i całą Aglomerację Śląską, po Kraków i Rzeszów, od samego rana słońce będzie niepodzielnie rządzić na niebie.
O wiele gorsza aura w centralnej i północnej Polsce. Spodziewamy się, że gęste chmury szczególnie dają się we znaki mieszkańcom Wielkopolski, Mazowsza, Podlasia, Warmii i Mazur oraz całego nabrzeża. Popadać może na styku Wielkopolski z Kaszubami, nad Pomorzem Gdańskim oraz na Mazurach. Na szczęście z biegiem czasu deszcz będzie zanikał.
Jaka pogoda w sobotę 21.10.23 w południe?
Najlepszą wiadomością, jaką możemy przekazać jest ta, że około godziny 13-14 strefa opadów powinna już w stu procentach opuścić nasze granice. Zachmurzenie wciąż będzie dawać się we znaki mieszkańcom dzielnic północnych i północnowschodnich, jednak padać zdecydowanie nie powinno.
Druga dobra wiadomość, jaką możemy się podzielić, to wysokie temperatury nie tylko na południu kraju, ale i w pasie dzielnic centralnych. Nawet w Bydgoszczy, skąd przecież o wiele bliżej nad morze niż w góry, słupki rtęci zawędrują do siedemnastu kresek na plusie! Jeszcze kilka dni temu mało który model pogodowy przewidywał taki rozwój sytuacji.
ZOBACZ: Pompę ciepła trzeba przygotować do zimy. Inaczej zamarznie
Najcieplejszym regionem na mapie Polski będzie Podkarpacie i Lubelszczyzna – możliwe, że w południe termometry pokażą +23 stopnie! Nieco chłodniej na Kielecczyźnie, Dolnym i Górnym Śląsku oraz na ziemi opolskiej: 21 stopni. Mieszkańcy Pomorza będą musieli zadowolić się 10-13 kreskami powyżej zera, a w okolicach Suwałk odnotujemy tylko +7 stopni, czyli trzykrotnie mniej, niż w Lublinie! To nieczęsta sytuacja w pogodzie.
Porywisty wiatr, przed którym ostrzegaliśmy wczoraj, szybko ustąpi. Szacujemy, że podmuchy nie powinny przekroczyć 40 km/h w żadnym z województw:
Praktycznie w całej Polsce biomet będzie korzystny lub neutralny. Słowem – dla zdecydowanej większości kraju zapowiada się naprawdę piękny, wyjątkowo ciepły dzień.
Jaka pogoda 21.10.23 w sobotę wieczorem?
Sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zbyt dużym zmianom. Zachmurzenie wciąż utrzyma się nad województwami na północnym wschodzie kraju.
W strefie, którą wyznacza czerwona linia będzie zdecydowanie najcieplej. Nawet po 22, czyli kilka dobrych godzin po zachodzie słońca, słupki rtęci mogą pokazywać 17-18 stopni powyżej zera.
Strefa objęta żółtym kolorem będzie nieco chłodniejsza, jednak termika wciąż będzie bardzo przyjemna. Trudno inaczej nazwać 14-15 stopni na plusie w połowie październikowej nocy, prawda?
ZOBACZ: USA. Testy nuklearne na poligonie w Nevadzie. Rosną obawy o wyścig zbrojeń
Najcieplej powinni ubrać się mieszkańcy dzielnic północnych, które zaznaczyliśmy niebieską linią. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach nie należy liczyć na więcej niż +7 kresek.
Uwaga! W nocy sytuacja meteorologiczna na południu może radykalnie się zmienić. Istnieje spora szansa na pojawienie się ulew we wschodniej Małopolsce i na Podkarpaciu. Największe opady mogą pojawić się w okolicach Bielska-Białej, Nowego Sącza, Krynicy Zdrój, a nawet ziemi rzeszowskiej! Nie wykluczamy, że bardzo intensywne opady deszczu skierują się na zachód, nad Śląsk. Poinformujemy o tym w kolejnym newsie meteo w naszym serwisie!
Czytaj więcej