Konfederacja wejdzie w koalicję z PiS lub KO? Jasna deklaracja K. Bosaka

Polska
Konfederacja wejdzie w koalicję z PiS lub KO? Jasna deklaracja K. Bosaka
PAP/Albert Zawada
Krzysztof Bosak

"Nasza deklaracja z kampanii wyborczej, że nie wejdziemy w koalicję ani z PiS ani z PO, dzień po wyborach jest nadal aktualna" - zapewnił w mediach społecznościowych lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

Według badania late poll przygotowanego przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP, Konfederacja zdobyła 6,4 proc. poparcia i 14 mandatów. Oznacza to, że Konfederacja może rządzić tylko, jeśli wejdzie w koalicję. 

 

"W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy pragnę poinformować, że nasza deklaracja z kampanii wyborczej, że nie wejdziemy w koalicję ani z PiS ani z PO, dzień po wyborach jest nadal aktualna. Nie sprzedamy się. Będziemy dobrze reprezentować naszych wyborców!" - napisał w poniedziałek Krzysztof Bosak. 

 

Z kim Konfederacja może wejść w koalicję, aby współrządzić?

Do samodzielnego rządzenia w Sejmie potrzeba minimum 231 mandatów.

 

Według badania late poll PiS zdobyło 36,6 proc., co przekłada się na 198 mandatów. Gdyby Konfederacja weszła w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, mieliby razem 212 mandatów, co nie daje większości. 

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Może być problem z powstaniem rządu. W tym roku się uda? "To byłby sukces"

 

Z kolei KO, która ma według wyników late poll, 31 proc. poparcia, może liczyć na 161 mandatów. Koalicja z Konfederacją to łącznie 175 mandatów - zdecydowanie za mało, by rządzić w Sejmie.

 

Aby Konfederacja mogła współrządzić z KO, musieliby wejść w koalicję z jeszcze z Trzecią Drogą. Wówczas koalicja tych trzech ugrupowań daje 232 mandaty. 

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie