Wybory 2023. Głosowanie za granicą. W wielu krajach Polacy zabrali już głos

Świat
Wybory 2023. Głosowanie za granicą. W wielu krajach Polacy zabrali już głos
PAP/Marcin Cholewiński
Wybory parlamentarne 2023. Polacy głosują w Konsulacie RP w Nowym Jorku

W niedzielę w Polsce odbywa się wielkie święto demokracji. Tymczasem część Polonii wzięła już udział w wyborach i referendum. Głosowanie zakończyło się m.in. w Argentynie, USA, Peru, Chile, Brazylii i Meksyku.

15 października Polacy zdecydują, kto będzie reprezentował ich przez kolejne cztery lata w Sejmie i Senacie. Równolegle do wyborów odbywa się ogólnokrajowe referendum. Podczas gdy w Polsce głosowanie potrwa między godz. 7 a 21 w niedzielę, za granicą część Polonii oddała już swoje głosy, a lokale wyborcze zostały zamknięte.

Wybory 2023. W USA rekordowa liczba rejestracji

Według rejestru wyborców w USA zapisała się rekordowa liczba ponad 48 tys. osób. W komisjach, gdzie zgłosiło się najwięcej chętnych do głosowania, m.in. New Jersey i Nowym Jorku, a także w Waszyngtonie przed lokalami wyborczymi stały okresowo długie kolejki.

 

Jako ostatnie drzwi dla wyborców zamknęły komisje w Phoenix, San Diego, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Portland i Seattle, gdzie głosowanie zakończyło się o godz. 6 czasu polskiego. Łącznie głosowanie odbyło się w 52 komisjach w 21 stanach i czterech strefach czasowych.

 

Według informacji przekazanych przez konsulów, proces głosowania przebiegł zgodnie z planem i nie odnotowano znaczących problemów.

Wybory 2023. Głosowanie w Kanadzie

W niedzielę rano polskiego czasu zakończyło się także glosowanie w Kanadzie. Mieszkający tam Polacy głosowali w 12 komisjach znajdujących się w czterech strefach czasowych w pięciu prowincjach.

 

Najwcześniej zaczęły prace komisje w Ottawie, Toronto, Mississauga, Kitchener w prowincji Ontario i Montrealu (Quebec), najpóźniej – o szóstej rano w niedzielę czasu polskiego - zakończyło się głosowanie w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

 

Polacy, którzy głosowali w metropolii Toronto, gdzie było pięć komisji wyborczych, mówili PAP, że głosowanie przebiegało bez problemów, choć osoby, które np. głosowały w jednej z dwóch komisji mieszczących się w budynku Konsulatu Generalnego RP mówiły, że były godziny, w których trzeba było poczekać w kolejce. Najłatwiej było głosować wcześnie rano lub wieczorem.

 

W lokalach wyborczych były zwiększone środki bezpieczeństwa. W ambasadzie RP w Ottawie sprawdzano paszporty jeszcze przed wejściem, podobnie było przed konsulatem w Toronto, gdzie wyborcy proszeni byli o pokazanie paszportu po wejściu na teren konsulatu. W Toronto przed konsulatem stał też samochód policyjny.

Wybory 2023. Głosowanie w Meksyku

Głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum w ambasadzie RP w stolicy Meksyku zakończyło się w sobotę punktualnie o godz. 21 czasu miejscowego (godz. 5 rano w niedzielę w Polsce).

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone: Polonia ruszyła do urn. "My też mamy prawo do decyzji"

 

Polacy w Meksyku mogli głosować w godzinach 7-21 czasu lokalnego (godz. 15-5 w Polsce). Według informacji zamieszczonych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w obwodowej komisji wyborczej w Meksyku zarejestrowanych było 327 wyborców.

 

Kompetencji terytorialnej ambasady RP w Meksyku podlega również Kostaryka.

Wybory 2023. Głosowanie w Chile

Głosowanie w stolicy Chile, Santiago, zakończyło się w sobotę punktualnie o godz. 21 czasu miejscowego (godz. 2 w Polsce). Nie odnotowano żadnych incydentów ani zakłóceń – poinformował konsulat RP w Santiago.

 

W obwodowej komisji wyborczej w Santiago de Chile zarejestrowanych było 141 wyborców – wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).

 

Polacy mogli głosować w godzinach 7-21 czasu lokalnego (godz. 12-2 w nocy w Polsce).

Wybory 2023. Głosowanie w Peru

Referat ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Peru poinformował, że w Limie zakończyło się zgodnie z planem w sobotę o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 4 w niedzielę w Polsce). Nie odnotowano żadnych incydentów.

 

ZOBACZ: Gdzie jest mój lokal wyborczy? Sposób na znalezienie komisji

 

Z danych opublikowanych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) wynika, że w obwodowej komisji wyborczej w Limie zarejestrowanych było 144 wyborców.

 

W zakres kompetencji terytorialnej ambasady RP w Limie wchodzą Peru, Ekwador i Boliwia.

Wybory 2023. Głosowanie w Brazylii

Głosowanie w komisji wyborczej w brazylijskiej Kurytybie zakończyło się zgodnie z planem w sobotę o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 2 w niedzielę w Polsce). Nie zanotowano żadnych incydentów – poinformował wicekonsul RP Bartosz Kniecicki.

 

Lokal wyborczy w konsulacie RP w Kurytybie był czynny od godz. 7 do godz. 21 czasu lokalnego (godz. 12-2 w Polsce). W tych samych godzinach Polacy mogli głosować w ambasadzie RP w Brasilii.

 

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w obwodowej komisji wyborczej w Brasilii zarejestrowało się 51 wyborców, a w Kurytybie - 73 osoby.

Wybory 2023. Głosowanie w Argentynie

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w stolicy Argentyny poinformował, że w sobotę o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 2 w niedzielę w Polsce) zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum w Buenos Aires.

 

Według informacji opublikowanych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej w obwodowej komisji wyborczej numer 6 w Buenos Aires zarejestrowanych było 216 wyborców.

 

W zakres kompetencji terytorialnej ambasady RP w Buenos Aires wchodzą Argentyna, Paragwaj i Urugwaj.

Wybory 2023. Głosowanie na Tajwanie

Na Tajwanie o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 15 w Polsce) zakończyło się w niedzielę głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych i referendum. Obywatele RP mogli głosować w jedynej komisji znajdującej się w stolicy kraju, Tajpej.

 

Jak przekazał w rozmowie z PAP pracownik Biura Polskiego w Tajpej, oficjalnego przedstawicielstwa Polski na Tajwanie, głosowanie przebiegło sprawnie i bez zakłóceń.

 

Według informacji zamieszczonych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w obwodowej komisji wyborczej w Tajpej zarejestrowało się 273 wyborców. W wyborach wzięły też udział osoby z zaświadczeniem o prawie do głosowania.

 

Oprócz Tajwanu, w Azji Południowej oraz Wschodniej utworzono również komisje wyborcze w Chinach, Filipinach, Indiach, Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Mongolii, Singapurze, Tajlandii oraz Wietnamie. W Japonii utworzono dwie komisje, a w Tokio na wybory zarejestrowało się 1136 osób.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie