SMS-y nawołujące do głosowania na PiS. Minister cyfryzacji wyjaśnia

Polska
SMS-y nawołujące do głosowania na PiS. Minister cyfryzacji wyjaśnia
PxHere/nask.pl

W ostatnich dniach ludzie w całej Polsce zaczęli dostawać wiadomości SMS zachęcające ich do głosowania w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość. Do sprawy odniósł się rzecznik PiS Rafał Bochenek, który przekazał, że partia nie ma z tym nic wspólnego. "Stop manipulacji" - napisał. Głos zabrał również minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, który stwierdził, że są to "ataki dezinformacyjne".

Internauci alarmują, że od kilku dni otrzymują wiadomości o treści: "Glosuj na PiS! Przywrocilismy seniorom prawo do godnej starosci i zrobimy tez pogrzeby emerytow za darmo" (pisownia oryginalna - red.).

 

"Myślałam, że ktoś mi zrobił żart, ale okazuje się, że takiego SMS dostało mnóstwo osób w moim wieku" - napisała w serwisie X Anna Siewierska-Chmaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

 

Do sprawy odniósł się rzecznik PiS Rafał Bochenek, który przekazał, że partia nie ma z tym nic wspólnego.

 

"Uwaga! W ostatnich godzinach, wysyłane są masowo dezinformujące smsy, z którymi my jako PiS nie mamy nic wspólnego Stop oszustwom i manipulacji" - napisał.

 

ZOBACZ: Jak zablokować spam w telefonie? Załóż filtr na telemarketrów

 

Głos zabrał także minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, który stwierdził, że są to "ataki dezinformacyjne".

 

Minister udostępnił również raport przygotowany przez instytut badawczy NASK, w którym możemy przeczytać o "dezinformacji na ostatniej prostej kampanii".

 

 

Jak się bowiem okazuje, chodzi nie tylko o SMS-y, ale również wiadomości e-mail, w których pojawiają się m.in. informacje o ograniczeniu świadczeń socjalnych.

 

"Kampanie, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów NASK polegają na rozsyłaniu przez dezinformatorów podszywających się pod Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość fałszywych wiadomości e-mail oraz SMS-ów zawierających nieprawdziwe propozycje programowe" - czytamy.

 

ZOBACZ: Oszustwo na „Barbie”? Resort ostrzega przed tymi aplikacjami

 

"Do rozsyłania takich wiadomości wykorzystano m.in. niezabezpieczone domeny o nazwach podobnych do domen wykorzystywanych przez komitet wyborczy oraz bramki SMS służące do masowej wysyłki wiadomości" - wyjaśniono. 

 

NASK przypomina, że "programy komitetów wyborczych znajdują się na ich oficjalnych stronach internetowych oraz na zweryfikowanych profilach w mediach społecznościach", a "wiadomości wyborcze pochodzące od niezidentyfikowanych nadawców należy bezwzględnie sprawdzać".

Dawid Kryska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie