Archeolodzy natrafili na wino sprzed pięciu tysięcy lat

Świat
Archeolodzy natrafili na wino sprzed pięciu tysięcy lat
Uniwersytet Wiedeński
Zespół archeologów odkrył pozostałości dzbany z winem sprzed pięciu tysięcy lat

Austriacko-niemiecki zespół archeologów od niedawna bada grobowiec Meritneit - prawdopodobnie pierwszej kobiety, która sprawowała władzę królewską w starożytnym Egipcie. W rozległym kompleksie grobowym w dawnym mieście Abydos, badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Wśród pochowanych razem z królową przedmiotów znaleźli wino sprzed kilku tysięcy lat.

Abydos to mała wioska i jednocześnie dawne starożytne miasto położone w Górnym Egipcie na zachodnim brzegu Nilu. To właśnie tam niemieccy i austriaccy archeolodzy pod przewodnictwem Christiany Köhler z Uniwersytetu Wiedeńskiego badają grobowiec tajemniczej Meritneit, która żyła w czasie I dynastii egipskich faraonów (ok. 3000 lat p.n.e.)

 

Królowa jest jedyną znaną kobietą, która ma swój własny grobowiec na pierwszym egipskim cmentarzu królewskim. Współcześni badacze spekulują, że Meritneit była pierwszą kobietą-faraonką w starożytnym Egipcie. Wiedza na temat jej życia jest ograniczona, prawdopodobnie rządziła jednak jako regentka w imieniu swojego niepełnoletniego syna.

Grobowiec królowej Meritneit. Znaleziska sprzed pięciu tysięcy lat

Monumentalny grobowiec w Abydos świadczy o jej wyjątkowo silnej pozycji, a naukowcy liczą, że badania archeologiczne pomogą im lepiej poznać dawną królową. Kompleks zbudowany z niewypalonych cegieł, gliny i drewna obejmuje komory grobowe dla w sumie 41 dworzan i służących oraz osobne pomieszczenie dla Meritneit.

 

Jak donosi Uniwersytet Wiedeński, archeolodzy natrafili na "ogromnej ilości wyposażenia grobowego", w tym setki dużych dzbanów na wino.  Niektóre z nich zostały zachowane w bardzo dobrym, nienaruszonym stanie - w środku znaleziono pozostałości liczącego pięć tysięcy lat wina. 

 

ZOBACZ: Włochy: Poprzedniczka pizzy na starożytnym malowidle. Archeolodzy odkryli niezwykły fresk

 

Znalezione w grobowcu inskrypcje potwierdzają, że królowa była odpowiedzialna za urzędy rządu centralnego i sprawowała pieczę nad skarbem państwa.  

 

Badania archeologiczne wykazały też, że grobowce były budowane w kilku fazach przez wiele lat. Jak dowodzą naukowcy, obserwacja ta razem z innymi dowodami podważa wcześniejszą koncepcję, zgodnie z którą częścią królewskiego pochówku władców I dynastii miało być składanie rytualnej ofiary z ludzi. 

Aleksandra Kozyra / ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie