Izrael: Tysiące osób na ulicach. Protestujący nie godzą się na "kampanię kłamstw"

Świat
Izrael: Tysiące osób na ulicach. Protestujący nie godzą się na "kampanię kłamstw"
Reuters, X/Nexta
Trwają protesty w 150 miejscach w Izraelu

Tysiące mieszkańców Izraela wyszło w sobotę wieczorem na ulice, by kolejny raz protestować przeciwko reformie sądownictwa. Demonstrujący sprzeciwiają się także "kampanii kłamstw", którą premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

- Nie pozwolimy Netanjahu przekształcić Izraela w niebezpieczną, mesjanistyczną dyktaturę, prowadzącą nas do kryzysu konstytucyjnego - wzywają liderzy protestu, cytowani przez portal Jerusalem Post. 

38. tydzień demonstracji w Izraelu. "Nasilimy protesty w nadchodzących tygodniach"

Protesty przeciwko reformie sądownictwa trwają od 38 tygodni. Dodatkowym punktem zapalnym dla demonstrujących w tym tygodniu była wypowiedź premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Nowym Jorku. W piątek, przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, nakreślił perspektywy "nowego Bliskiego Wschodu".

 

- Netanjahu ujawnił, że zamierza kontynuować prace ustawodawcze w kwestii reformy sądownictwa - wskazują protestujący. 

 

ZOBACZ: Protesty w Izraelu. Blokady autostrad, setki osób na ulicach


Jak podaje Jerusalem Post na sobotni wieczór zaplanowano protesty w 150 miejscach w całym Izraelu, główne demonstracje odbywają się w centrum Tel Awiwu.

 

"Nasilimy protesty w nadchodzących tygodniach, aż do wznowienia prac w Knesecie po wakacjach" - obiecuje grupa protestujących w oświadczeniu. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z protestów.

 

Perspektywy "nowego Bliskiego Wschodu". Netanjahu przed ONZ

W piątek premier Izraela przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku przedstawił perspektywy "nowego Bliskiego Wschodu" w kontekście negocjacji między państwem żydowskim i Domem Saudów.


- Wierzę, że jesteśmy u progu jeszcze bardziej dramatycznego przełomu - historycznego pokoju między Izraelem a Arabią Saudyjską - mówił.

 

ZOBACZ: Premier Izraela Benjamin Netanjahu w szpitalu. W nocy przeszedł operację

 

Jak zaznaczył, zakończenie konfliktu "zachęci inne państwa regionu do normalizacji stosunków z Izraelem"

Reforma sądownictwa w Izraelu 

Pod koniec lipca parlament Izraela przyjął ustawę, zgodnie z którą Sądowi Najwyższemu została odebrana możliwość podejmowania działań przeciwko działaniom rządu, czyli tym które są nieproporcjonalnie skoncentrowane na interesie politycznym bez wystarczającego uwzględnienia interesu publicznego. 


Reforma sądownictwa wywołała falę protestów. Z zapisami nowej ustawy nie godzi się również opozycja, która dopatruje się w nich zagrożenia dla demokracji.  

Aneta Wasilewska/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie