Libia. Ogromna liczba ofiar powodzi. 10 tysięcy zaginionych

Świat
Libia. Ogromna liczba ofiar powodzi. 10 tysięcy zaginionych
Reuters
W wyniku powodzi, która nawiedziła Libię, zginęło co najmniej 2300 osób

Co najmniej 2300 ludzi zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły Libię. Najmocniej ucierpiało nadmorskie miasto Derna, które wskutek pęknięcia tam straciło 25 proc. zabudowy. Agencja Reutersa informuje, że 10 tysięcy osób uznano za zaginione. Powodzie zostały wywołane przez sztorm Daniel, który wcześniej zaatakował Grecję.

- Co najmniej 2300 osób zginęło na wschodzie Libii, a około 7 tysięcy osób zostało rannych - poinformował Osama Ali, rzecznik służby ratunkowej, podległej rządowi w Trypolisie.

 

Tamer Ramadan, szef libijskiej misji w ramach Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, przekazał, że obecnie za zaginione uznaje się 10 tys. osób.

 

Dodał, że ostateczna liczba ofiar śmiertelnych będzie liczona w tysiącach.

 

Powódź wywołały burze, które przetoczyły się przez wschodnie wybrzeże Libii w niedzielę i poniedziałek. W niedzielne popołudnie żywioł uderzył w nadmorskie libijskie miasta, w tym w Bengazi, drugie największe miasto w kraju - przekazał Reuters.

Katastrofalna powódź w Libii. "Ściana wody zmiotła wszystko na swojej drodze"

W niedzielę ekipy ratunkowe zostały wysłane do Derny, miasta liczącego ponad 100 tys. mieszkańców, leżącego 300 km na wschód od Bengazi. Uważa się, że to miasto zostało najbardziej zniszczone w wyniku powodzi.

 

Gdy burza uderzyła w wybrzeże, mieszkańcy Derny powiedzieli, że słyszeli głośne eksplozje i zdali sobie sprawę, że tamy poza miastem zawaliły się. Wadi Derna, rzeka płynąca z gór przez miasto do morza, spowodowała gwałtowne powodzie.

 

- Ściana wody zmiotła wszystko na swojej drodze - powiedział jeden z mieszkańców, Ahmed Abdalla.

 

Według Tamera Ramadana liczba ofiar śmiertelnych może być liczona w tysiącach. Przekazał to na briefingu ONZ w Genewie za pośrednictwem wideokonferencji.

 

Trzy regiony w prowincji Cyrenajka, w której leżą Derna i Bengazi, zostały uznane za obszar katastrofy. Libia zaapelowała o pomoc międzynarodową.

 

Nagrania udostępnione w internecie przez mieszkańców miast na wschodzie Libii, takich jak Derna czy Al-Bajda, pokazują olbrzymie lawiny błotne i całe dzielnice zalane przez wodę oraz zniszczone drogi i zawalone budynki.

 

 

Parlament Libii ogłosił trzydniową żałobę narodową.

 

ZOBACZ: Woda aż po horyzont. Tak teraz wygląda powódź w Ukrainie

 

Rząd zachodniej Libii z siedzibą w Trypolisie wysłał do Bengazi samolot z 14 tonami środków medycznych i pracownikami służby zdrowia. Poinformował również, że przeznaczył równowartość 412 milionów dolarów na odbudowę Derny i innych wschodnich miast.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie