Rosja. Filmy "Barbie" i "Oppenheimer" niezgodne z "celami wyznaczonymi przez prezydenta"

Kultura
Rosja. Filmy "Barbie" i "Oppenheimer" niezgodne z "celami wyznaczonymi przez prezydenta"
Mat. prasowe Warner Bros. Pictures
Kadr z filmu "Barbie"

Według rosyjskiego ministerstwa kultury filmy "Barbie" Grety Gerwig i "Oppenheimer" Christophera Nolana są sprzeczne z rosyjską polityką "wzmacniania tradycyjnych i duchowych wartości". Amerykańskie filmy nie są w Rosji oficjalnie dystrybuowane.

Na początku sierpnia wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Władysław Dawankow zasugerował, aby filmy wyprodukowane w "nieprzyjaznych krajach" były wyświetlane w rosyjskich kinach bez zgody studia, co pozwoliłoby Rosjanom oglądać amerykańskie filmy takie, jak wspomniane tytuły - pisze na swojej stronie "Novaya Gazeta Europe".

 

Hollywoodzkie filmy nie są w Rosji oficjalnie dystrybuowane, ponieważ po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę amerykańskie studia filmowe wycofały się z tamtego rynku.

Rosja. "Filmy niezgodne z celami wyznaczonymi przez prezydenta"

Odnosząc się do propozycji Dawankowa, rosyjski wiceminister kultury Andriej Małyszew powiedział, że "Barbie" i "Oppenheimer" "nie są zgodne z celami wyznaczonymi przez naszego prezydenta, aby wzmocnić duchowe i tradycyjne wartości naszych obywateli".

 

ZOBACZ: Filipiny: Widzowie obejrzą film "Barbie". Cenzorzy mieli poważne wątpliwości

 

Małyszew dodał, że rosyjskie kina pokazują wiele wysokiej jakości krajowych produkcji. Wspomniał m.in. tytuł "Świadek". To propagandowy film, stworzony w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. 

 

Jak podaje "Novaya Gazieta", film zarobił mniej niż siedem milionów rubli (67 000 euro) w ciągu czterech dni.

an/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie