PiS przegrał z PO w sądzie. Teraz składa apelację

Polska
PiS przegrał z PO w sądzie. Teraz składa apelację
PAP/Grzegorz Michałowski
PiS składa apelację od postanowienia sądu

Decyzją warszawskiego Sądu Okręgowego Prawo i Sprawiedliwość zostało zmuszone do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwej informacji zawartej w spocie o "15-proc. bezrobociu za rządów PO-PSL". To pierwsze postanowienie sądu w trybie wyborczym w obecnej kampanii. Teraz partia Jarosława Kaczyńskiego zdecydowała się na apelację, która musi zostać rozpatrzona w ciągu doby.

"Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości złożył do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na wczorajsze postanowienie sądu okręgowego ws. 15 procent bezrobocia za rządów Donalda Tuska" - poinformował na Twitterze Krzysztof Sobolewski. Sekretarz Generalny PiS dodał, że apelacja dotyczy części zakazowej, bo "w całej pozostałej partia wygrała i nie musi niczego prostować".

 

"Każdy wie, że Tusk znaczy bezrobocie" - napisał Sobolewski.  

 

 

Postanowienie jest efektem złożonego w środę przez Platformę Obywatelską wniosku w trybie wyborczym. Oznacza to, że sąd w ciągu 24 godzin musi wydać decyzję. W czwartek sędzia Jacek Tyszka podkreślił, że nie można mówić o 15 proc. bezrobociu za rządów PO-PSL, gdyż rzeczywiście przekraczało ono 14 proc. tylko przez trzy miesiące.

 

- W pozostałym okresie wielu miesięcy, które składają się na siedem lat, to bezrobocie było istotnie niższe - mówił. 

PiS usuwa spot. PO: Ich kampania jest oparta na kłamstwach

Wymiar sprawiedliwości zakazał PiS-owi rozpowszechnianie postu z nieprawdziwą informacją, jednocześnie oddalił wniosek opozycji o sprostowanie informacji w jednym z portali internetowym. Sędzia Tyszka ocenił, że dotarłoby ono do zupełnie innego wyborcy i nie byłoby adekwatne do okoliczności. 

 

ZOBACZ: "Fałszywy" Mateusz Morawiecki na nagraniu. Platforma Obywatelska wprowadziła użytkowników w błąd

 

"Wczoraj PiS przegrał proces w trybie wyborczym, a dziś musieli usunąć kłamliwy spot dotyczący rządów Donalda Tuska. Jeden spot wycofali, ale cała ich kampania oparta jest na kłamstwach" - ocenił na Twitterze rzecznik PO Jan Grabiec. 

 

 

Teraz apelacja będzie musiała zostać rozpatrzona w ciągu doby. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. Dodatkowo publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje medium, w rozumieniu prawa prasowego, w której ma nastąpić publikacja oraz termin publikacji.

 

pbi/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie