"Rozbudowa infrastruktury przygranicznej". Premier Ukrainy zapowiada nowe punkty na granicy

Świat
"Rozbudowa infrastruktury przygranicznej". Premier Ukrainy zapowiada nowe punkty na granicy
Google Maps, Kmu.gov.ua

Na granicy między Ukrainą a Unią Europejską powstanie dziewięć nowych punktów kontrolnych- powiadomił we wtorek premier Denys Szmyhal. Jak zapowiedział, większość zostanie rozmieszczona na granicy z Polską.

- Rozbudowa infrastruktury przygranicznej. Przede wszystkim granice samochodowych przejść. Na ten moment na granicy z Unią Europejską funkcjonuje ich 21. Trzy z nich zostały otwarte podczas pełnoskalowej wojny. W planach mamy utworzenie jeszcze dziewięciu przejść oraz modernizację 13 - mówił, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. 

 

Premier zapowiedział, że najwięcej nowych punktów ma pojawić się na odcinku granicznym z Polską.

 

- Zostało uzgodnione otrzymanie 160 milionów euro kredytu preferencyjnego od polskich partnerów na potrzeby odnowienia dróg, przejść granicznych, zakupu skanerów - powiedział.

Wspólny punkt na granicy. "Minimalizujemy korupcję"

Przekazał również, że zostanie utworzony punkt, który będzie obsługiwany wspólnie przez polską i ukraińską straż graniczną.

 

- Oznacza to, że będzie jeden punkt kontrolny, w którym będą pracować przedstawiciele obu państw. W ten sposób osiągamy większą integrację z przestrzenią europejską, a także przyspieszamy logistykę, minimalizujemy korupcję - poinformował.

 

Premier zaznaczył, że pomysł podobnej współpracy z Rumunią został przesłany Bukaresztowi.

 

ZOBACZ: Unia Europejska wypłaciła Ukrainie kolejną transzę pomocy. Chodzi o ponad miliard euro


Jak przypomina portal, w ubiegłym tygodniu ukraiński rząd przyjął uchwałę dotyczącą porozumienia z Rumunią w sprawie stworzenia nowego przejścia granicznego w pobliżu wsi Biała Cerkwa w obwodzie zakarpackim.

Kolejki na granicy polsko-ukraińskiej

W poniedziałek portal Radio Lublin przekazywał, że kolejki na towarowych przejściach granicznych w województwie lubelskim sięgają 16 godzin. W kolejce na przejściu w Hrebennem czekało 200 samochodów.

 

Na granicy Polski z Ukrainą znajdują się przejścia graniczne w: Korczowej, Krościenku, Medyce, Przemyślu, Werchracie, Dorohusku, Hrubieszowie, Zosinie i Hrebennym.  

anw/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie