Chiny ostrzegają USA ws. wsparcia Tajwanu. "Igranie z ogniem"

Świat
Chiny ostrzegają USA ws. wsparcia Tajwanu. "Igranie z ogniem"
mid.ru
Li Shangfu i Siergiej Szojgu

- Próby wykorzystywania Tajwanu do powstrzymania Chin z pewnością się nie powiodą - stwierdził chiński minister obrony Li Shangfu. Polityk ostrzegł Stany Zjednoczone przed "igraniem z ogniem" w związku ze wsparciem tajwańskich władz.

Szef resortu obrony Chin przemawiał w trakcie odbywającej się w Moskwie konferencji dotyczącej bezpieczeństwa narodowego.

 

Li Shangfu przekonywał, że jego kraj nie chce angażować się w żadne międzynarodowe konflikty i dąży do znalezienia pokojowych rozwiązań.

 

ZOBACZ: Wywiad USA: Chiny dostarczają wyposażenie dla rosyjskiego wojska

 

- Jesteśmy gotowi do współpracy z innymi siłami zbrojnymi w celu wzmocnienia wzajemnego zaufania do strategii bezpieczeństwa wojskowego i praktycznej współpracy w różnych wyspecjalizowanych dziedzinach - podkreślił.

 

W przemówieniu minister obrony podkreślił, że chińska armia jest "solidną siłą utrzymującą pokój na świecie".

Polityczny konflikt o Tajwan

W trakcie swojego wystąpienia Li Shangfu odniósł się do niedawnych deklaracji wiceprezydenta Tajwanu, który jest obecnie liderem w wyścigu prezydenckich w zbliżających się wyborach.

 

William Lai zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie wizyty w Paragwaju i USA.

 

ZOBACZ: Rosyjski okręt oddał strzał w kierunku tureckiego statku towarowego

 

To właśnie wizyta w Stanach Zjednoczonych jest kolejnym punktem zapalnym w konflikcie między Waszyngtonem i Pekinem. Szef resortu obrony Chin podkreślił, że kontynuacja polityki wspierania tajwańskich władz przez Biały Dom jest "igraniem z ogniem".

 

Stany Zjednoczone utrzymują stosunki dyplomatyczne z nieuznawanymi przez Chiny władzami w Tajpej. Wielokrotnie, w ostatnich latach, z ust amerykańskich polityków padały zapewnienia o wsparciu i zapewnieniu środków militarnych do obrony wyspy.

mjo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie