Dwaj Rosjanie zatrzymani przez ABW. Kolportowali materiały Grupy Wagnera

Polska
Dwaj Rosjanie zatrzymani przez ABW. Kolportowali materiały Grupy Wagnera
Zdj. ilustracyjne/ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch Rosjan, którzy kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera - poinformował minister koordynator służb specjalnych, szef MSWiA Mariusz Kamiński.

"ABW współdziałając z Policją zidentyfikowała i zatrzymała dwóch Rosjan, którzy w Krakowie i Warszawie kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera. Obaj usłyszeli zarzuty, dot. m. in. szpiegostwa, i trafili do aresztu" - napisał w poniedziałek na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

 

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o naklejkach rozklejanych w Krakowie, na których znajdowały się informacje o rekrutacji i zachęta wstąpienia do Grupy Wagnera.

 

 

Następnie podobne naklejki zauważono w Warszawie. W internecie pojawiło się nawet nagranie na którym widać mężczyznę, który przyklejał wlepki wagnerowców na stołecznych bulwarach wiślanych. 

 

 

Zatrzymani przez ABW Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie - poinformowało PAP biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

 

Z ustaleń sledczych wynika, że Aleksiej T. i Andriej G. rozkleili łącznie około 300 ulotek we wskazanych im miejscach publicznych na terenie Krakowa i Warszawy. W sumie zlecono im umieszczenie materiałów w kilkuset miejscach publicznych w obu miastach w Polsce

 

Rosjanie swoje działania dokumentowali na bieżąco, fotografując miejsca oklejone materiałami propagandowymi. "Na podstawie materiału fotograficznego otrzymywali wynagrodzenie od stronny rosyjskiej - w sumie za zlecone zadania mieli otrzymać nawet do 500 tys. rubli rosyjskich (ok. 20 tys. zł)" - przekazało biuro ministra koordynatora służb specjalnych. Dodało przy tym, że Rosjanie, po wykonaniu zadań w Krakowie i Warszawie, planowali w dniu 12 sierpnia opuścić Polskę.

 

Rosjanie usłyszeli zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczypospolitej, udziału w międzynarodowym związku przestępczym o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, prowadzenia zaciągu do zakazanej prawem międzynarodowym służby najemnej oraz propagowania zbrojnych symboli Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

 

Za zarzucane czyny może im grozić do 10 lat więzienia.

dk / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie