Blanka, Sanah i Podsiadło. Hity tegorocznych pielgrzymek do Częstochowy

Polska
Blanka, Sanah i Podsiadło. Hity tegorocznych pielgrzymek do Częstochowy
Polsat News/YouTube/Piesza Pielgrzymka Łomżyńska PPŁ
Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę

"Śpiewa sobie solo, solo; mówi: radę dam, radę dam, dam, dam; chociaż nogi bolą, bolą; sama sobie za pielgrzymką gnam" - można usłyszeć na tegorocznych pielgrzymkach do Jasnej Góry. Ale to nie koniec kreatywności pątników. W drodze do Częstochowy śpiewają też utwory Sanah i Dawida Podsiadły w zmienionych wersjach. Posłuchajcie.

Początek sierpnia to dla wierzących w Polsce wyjątkowy czas. Dosłownie z każdego zakątku kraju dziesiątki tysięcy osób wyruszają w piesze pielgrzymki do duchowej stolicy - Jasnej Góry.

 

Wśród pieśni religijnych, które towarzyszom pątnikom podczas setek pokonywanych kilometrów, można usłyszeć także muzyczne hity w zmienionych wersjach.

Hity tegorocznych pielgrzymek

W tym roku pielgrzymi chętnie wykorzystują piosenkę Blanki "Solo", którą wokalistka reprezentująca Polskę zaśpiewała na konkursie Eurowizji.

 

To wersja tego hitu w wykonaniu pielgrzymów z diecezji pelplińskiej:

 

 

Tak z kolei śpiewają pątnicy z Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej: 

 

 

Pielgrzymi, którzy ruszyli do Częstochowy z Ełku postawili w tym roku na hit Sanah i Dawida Podsiadły "Ostatnia nadzieja".

 

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

Według danych biura prasowego Jasnej Góry w 2022 r. do duchowej stolicy Polski przez cały rok pielgrzymowało około 2,5 mln osób. Do Częstochowy przybyło 265 pielgrzymek pieszych - a w nich 74 195 osób, 271 grup rowerowych - 8 770 osób, 24 grupy biegowe - 716 osób, trzy motocyklowe - 220 osób, dwie rolkowe - 82 osoby oraz jedna konna - 17 osób.

 

Środkami komunikacji (autami, autokarami, pociągami) Jasną Górę odwiedziło prawie trzy tysiące pielgrzymek parafialnych (150 tys. osób), ponad 27 tys. maturzystów oraz ponad 24 tys. dzieci komunijnych.

 

ZOBACZ: Pielgrzymki na Jasną Górę. "Liczymy, że pątników będzie mogło wyjść więcej niż przed rokiem"

 

W 65. pieszych pielgrzymkach przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od 5 do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 43,3 tys. pątników.

 

Najdłuższą trasę do pokonania mają pątnicy z Pielgrzymki Kaszubskiej - grupa wyrusza z Helu i w ciągu 19 dni pokonuje 638 km. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska, która startuje z Pustkowa przez 20 dni pokonuje 636 km, a pątnicy ruszaj ruszający ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni. 

pgo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie