Uciążliwe miauczenie kota. Jak go tego oduczyć?

Porady
Uciążliwe miauczenie kota. Jak go tego oduczyć?
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Głośne miauczenie kota w porze nocnej może być bardzo męczące dla jego właścicieli. Nocne "koncerty" rzadko spotykają się z aprobatą domowników, a niejednokrotnie mogą przeszkadzać także sąsiadom. Dlaczego kot miauczy w nocy? Poznaj przyczyny i dowiedz się, jak zażegnać ten problem.

Dlaczego kot miauczy? 

Wbrew pozorom koty zwykle nie miauczą bez wyraźnej przyczyny. Wydawane w ten sposób dźwięki są przez nie używane do komunikacji. Generalnie miauczenie kota może być powodowane przez: 

 • chęć zwrócenia na siebie uwagi – np. zainicjowania zabawy, pieszczot czy innej interakcji;
 • głód – niejednokrotnie głośne miauczenie kota może też oznaczać chęć "wymuszenia" jedzenia powodowaną po prostu łakomstwem; 
 • frustrację – miauczenie może być wynikiem niezaspokojonych potrzeb, na przykład niemożnością korzystania z drapaka lub zabawek czy też mało urozmaiconym otoczeniem i zbyt małą ilością bodźców; 
 • stres – niejednokrotnie kot miauczy po pojawieniu się nowego domownika czy przeprowadzce, ze względu na stres; 
 • naturalną "gadatliwość" – niektóre koty są po prostu bardziej "gadatliwe" niż inne i miauczeniem odpowiadają np. na słowa opiekuna lub inne bodźce. 

Kot miauczy w nocy – co to oznacza? 

Jak jednak interpretować fakt, że kot miauczy w nocy, nie dając domownikom spać? Niestety nie istnieje jeden konkretny powód, który pozwoliłby rozwiązać tę zagadkę. Koty mają bowiem bardzo różnorodne charaktery. Warto jednak pamiętać, że koty z natury są stworzeniami nocnymi, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą pozostawać aktywne wtedy, gdy pozostali domownicy śpią. 

 

Jeśli kot miauczy w nocy, najprawdopodobniej oznacza to, że chce przekazać człowiekowi jakąś informację. Wbrew pozorom czworonogi nie robią tego "złośliwie". Nocne głośne miauczenie kota najczęściej jest związane z jedną z poniższych przyczyn: 

 • nuda, 
 • głód,
 • samotność,
 • stres,
 • przyzwyczajenie, 
 • choroba lub ból. 

Jeśli kot miauczy w nocy, choć wcześniej tego nie robił, może to być niepokojący sygnał. Należy go obserwować, a w razie zauważenia niepokojących objawów udać się do weterynarza. 

Jak oduczyć kota miauczenia w nocy? 

Jeśli miauczenie kota w nocy nie jest spowodowane bólem czy chorobą, można próbować go tego oduczyć – przede wszystkim poprzez zaspokojenie potrzeb, które w ten sposób próbuje sygnalizować. Nakarm zatem pupila przed pójściem spać. Możesz również zastosować specjalną automatyczną miskę, która zapewni mu dodatkową porcję karmy w nocy albo wypełnioną przysmakami zabawkę. Ponadto upewnij się, że w ciągu dnia poświęcasz mu wystarczająco uwagi i zapewniasz rozrywkę. „Wybawiony” kot chętniej odpocznie w nocy. Sposobem na samotność może być również przygarnięcie drugiego czworonoga.

 

Jeśli natomiast kot miauczy w nocy ze strachu, należy mu zapewnić możliwość wejścia do łóżka lub przytulne legowisko tuż obok niego. Można także wypróbować naturalne środki uspokajające – np. olejki zapachowe.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie