Data wyborów parlamentarnych. Padł nieoficjalny termin. PKW wydała opinię
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o zaopiniowanie terminu 15 października jako dnia wyborów do Sejmu i Senatu w Polsce - ustalił nieoficjalnie Polsat News.
Opinię do PKW ws. projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów parlamentarnych przekazała Kancelarii Prezydenta. Na razie Komisja nie ujawnia, jaki termin pojawił się w dokumencie, ale Polsat News dowiedział się nieoficjalnie, że jest to 15 października.
Data ta - najwcześniejsza z możliwych - wcześniej w mediach była podawana jako najbardziej prawdopodobna, gdy Polacy pójdą do urn wybrać posłów i senatorów.
Wybory parlamentarne - kiedy?
Zgodnie z konstytucją prezydent Andrzej Duda jest zobligowany, by ogłosić datę wyborów do 14 sierpnia. Zgodnie z przepisami prezydent zarządza wybory nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja trwa od 12 listopada 2019 r. i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji.
Wybory parlamentarne muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy: 15, 22, 29 października lub 5 listopada.
Od momentu ogłoszenia daty wyborów skończy się prowadzenie kampanii bez kontroli, szczególnie tej finansowej.
Wraz z ogłoszeniem daty wyborów prezydent przedstawi harmonogram z terminami na rejestrację komitetów wyborczych, zgłaszanie kandydatów oraz zbiórkę podpisów w sprawie list wyborczych.
Referendum migracyjne w dniu wyborów parlamentarnych
Rządzący chcą, by wyborom do Sejmu i Senatu towarzyszyło w tym roku referendum dotyczące relokacji migrantów. Na 16 i 17 sierpnia zwołano posiedzenie Sejmu. W ostatnim dniu posiedzenia zaplanowano prace nad wnioskiem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w połowie czerwca zapowiedział w Sejmie zorganizowanie referendum w sprawie relokacji migrantów. Jak dotąd nie znamy dokładnej treści pytania referendalnego.
Kilka dni wcześniej, przy sprzeciwie Polski i Węgier, szefowie MSW państw UE przyjęli zapisy paktu migracyjnego.
Czytaj więcej