Portugalia walczy z pożarami. Ogień w turystycznych regionach. Polskie MSZ ostrzega

Świat
Portugalia walczy z pożarami. Ogień w turystycznych regionach. Polskie MSZ ostrzega
PAP/EPA/PAULO CUNHA
Pożary w Portugalii

Portugalia zmaga się z trzecią w tym roku falą upałów i pożarami. Ogień ogarnął tysiące hektarów lasów. Około 800 strażaków uczestniczyło w akcji gaśniczej w pobliżu miasta Odemira na południu kraju, a ponad 1400 mieszkańców musiało się ewakuować. Polski resort spraw zagranicznych wydał ostrzeżenie.

W tym tygodniu na znacznym obszarze Półwyspu Iberyjskiego temperatury przekroczą 40 stopni Celsjusza. Trzy duże pożary, które strawiły w weekend setki hektarów w Hiszpanii, zostały opanowane, ale ostrzeżenia pogodowe nadal obowiązują w większości kraju.

 

Z kolei w Portugalii - w Santarém - w poniedziałek odnotowano temperaturę 46,4 stopni. To tegoroczny rekord. 

Płoną góry, płoną lasy. Burmistrz: Sytuacja jest krytyczna

Pożar ogarnął też lasy w pobliżu Odemiry. Wybuchł w sobotę, a silne wiatry przeniosły go na południe, w górzyste wnętrze Algarve - głównego regionu turystycznego Portugalii - czytamy na BBC.

 

ZOBACZ: Premier Grecji zaoferował tydzień bezpłatnych wakacji na Rodos. Wynagrodzenie dla ofiar pożarów

 

Do tej pory zniszczył około 6700 hektarów  ziemi. Ewakuowano 19 wiosek, cztery obiekty turystyczne i pole kempingowe. Burmistrz Odemiry, Helder Guerreiro, powiedział, że sytuacja jest "krytyczna, trudna i złożona".

 

PAP/EPA/PAULO CUNHA

 

W centrum kraju - z powodu ognia - zamknięto kilka odcinków autostrad, w tym część A1 - między Lizboną a Porto. W akcję gaśniczą zaangażowano również specjalne samoloty. Co najmniej dziewięciu strażaków zostało rannych.

 

Władze Portugalii twierdzą, że ponad 120 gmin jest szczególnie narażonych na pożary.

 

PAP/EPA/LUIS FORRA

Pożary w Portugalii. Polskie MSZ ostrzega

Komunikat ostrzegający przed pożarami wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

 

"W sezonie letnim na terytorium Portugalii utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe. Planując wyjazd, licz się z koniecznością nagłej zmiany planów. Jeśli boisz się o swoje zdrowie lub bezpieczeństwo, rozważ rezygnację z wycieczki lub wybierz inny kierunek wyjazdu" - czytamy na stronie resortu.

 

"Zapoznaj się z aktualnymi informacjami o pożarach. Znajdziesz je na stronie internetowej portugalskiej obrony cywilnej. Otwórz znajdującą się po lewej stronie mapę Portugalii i sprawdź, czy w rejonie, do którego jedziesz, jest bezpiecznie. Kolor czerwony i pomarańczowy (niezależnie od symbolu graficznego) wskazuje, na aktywne pożary i oznacza, że należy unikać tych miejsc" - podano.

Globalne ocieplenie

Od początku rewolucji przemysłowej świat ocieplił się już o około 1,1 stopnia Celsjusza. Temperatury będą nadal rosły, chyba że rządy na całym świecie dokonają gwałtownych cięć w zakresie emisji - ostrzegają ekolodzy.

ac/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie