Kevin Spacey uniewinniony. Chodziło o przestępstwa seksualne

Kultura
Kevin Spacey uniewinniony. Chodziło o przestępstwa seksualne
PAP/EPA/ANDY RAIN
Kevin Spacey uniewinniony

Znany amerykański aktor, Kevin Spacey został w środę uniewinniony przez londyński sąd. 64-latkowi zarzucano m.in. napaść na tle seksualnym i doprowadzenie do czynności seksualnej bez zgody wobec czterech mężczyzn. Aktor przyjął tę decyzję ze łzami w oczach.

Spacey został oczyszczony z dziewięciu zarzutów. Według relacji zagranicznych mediów w trakcie odczytywania decyzji sądu, aktor zalał się łzami. "Wyszeptał 'dziękuję' w stronę ławy przysięgłych, po czym otarł łzy chusteczką" - relacjonuje Reuters. Po odczytaniu wyroku, uścisnął dłonie swoich prawników i opuścił salę bocznymi drzwiami.

 

Później, w krótkim oświadczeniu dla mediów zauważył, że ma "wiele do przetworzenia po tym, co się dzisiaj wydarzyło". - Chciałbym powiedzieć, że jestem ogromnie wdzięczny ławie przysięgłych za poświęcenie czasu na dokładne zbadanie wszystkich dowodów, wszystkich faktów, zanim podjęła decyzję. Przyjmuję z pokorą dzisiejsze orzeczenie. Chcę również podziękować pracownikom tego sądu, ochronie i wszystkim tym, którzy opiekowali się nami każdego dnia - powiedział aktor, który akurat w środę obchodzi urodziny.

Oskarżony o przestępstwa natury seksualnej

Spacey'a oskarżano o to, że miał się dopuścić przestępstw natury seksualnej wobec czterech mężczyzn na terenie Wielkiej Brytanii w latach 2001-2013. Aktor zaprzeczał wszystkim zarzutom. Większość z nich odnosiło się do okresu, w którym Spacey był dyrektorem artystycznym londyńskiego teatru Old Vic. 

 

Pierwsze zarzuty zostały odczytane aktorowi w sądzie w czerwcu 2022 r.

 

ZOBACZ: USA: Kevin Spacey uniewinniony w sprawie o napaść seksualną na 14-latka

 

W trakcie tego posiedzenia jego adwokat, Patrick Gibbs, przekonał sąd, że do czasu rozpoczęcia procesu aktor powinien pozostać na wolności i mieć możliwość podróżowania poza granice Wielkiej Brytanii.

 

Z kolei pod koniec czerwca 2023 roku prokurator Christine Agnew w sądzie określiła Kevina Spacey'a "prześladowcą seksualnym", który według niej "lubi sprawiać, by inni czuli się bezsilni".

 

Dodała, że aktor miał "agresywnie łapać innych mężczyzn za krocze". Przytoczyła sytuację, w której Spacey miał uprawiać seks oralny z mężczyzną, który spał.

 

Według prokurator aktor "nadużył on władzy i wpływów, jakie dawała mu jego reputacja i sława", aby wziąć "kogo chciał i kiedy chciał".

Dwukrotny zdobywca Oscara

64-letni Spacey jest dwukrotnym zdobywcą Oscara za role w filmach "Podejrzani" oraz "American Beauty". Wystąpił także w takich filmach jak "Siedem", "Tajemnice Los Angeles", "Glengarry Glen Ross", "Baby Driver", a także w serialu Netflixa "House of Cards". W 2016 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

 

Kariera Kevina Spacey'a załamała się po ujawnieniu oskarżeń o molestowanie. Aktor stracił role w serialu "House of Cards" oraz angaż w kilku innych projektach.

ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie