Francja: Nowa kategoria zabójstwa. Zastąpi pojęcie "nieumyślnego spowodowania śmierci"

Świat
Francja: Nowa kategoria zabójstwa. Zastąpi pojęcie "nieumyślnego spowodowania śmierci"
Pixabay/wal_1721619/ zdj. ilustracyjne
Projekt nowej kategorii dyskutowano od kilku miesięcy

Francuski rząd wprowadza nową kategorię zabójstwa zwaną "zabójstwem drogowym". Decyzja ma zostać oficjalnie ogłoszona w poniedziałek. Zmiana nazwy nie wpłynie sama przez się na sytuację poszkodowanych - podkreśla zajmujący się tematem prawnik.

Jeżeli ofiara zginie w wypadku spowodowanym przez kierowcę, który był pod wpływem narkotyków, wobec winnego zostanie zastosowana nowa kategoria, czyli "zabójstwo drogowe" - poinformował w niedzielę portal dziennika "Liberation".

 

Rząd ogłosi tę decyzję formalnie w poniedziałek, jak twierdzi gazeta. Nowa kategoria zastąpi używane obecnie pojęcie "nieumyślnego spowodowania śmierci".

Nowa kategoria zabójstwa. "To tylko maść na blizny"

Projekt odejścia od kategorii nieumyślnego spowodowania śmierci dyskutowano od kilku miesięcy, zwłaszcza zaś od lutego, kiedy francuską opinią publiczną wstrząsnął wypadek spowodowany przez komika Pierre'e Palmade.

 

ZOBACZ: Zamieszki we Francji. Podpalony samochód wjechał w dom mera Vincenta Jeanbruna

 

Palmade, który jak wykazały badania, używał kokainy, zjechał nagle na przeciwległy pas i doprowadził do zderzenia czołowego, w którym ciężko ranna została czteroosobowa rodzina.

 

Prawnik Antoine Regley przyznał w rozmowie z gazetą, że rodziny ofiar boli stwierdzenie, iż ich dzieci "zginęły 'nieumyślnie'". Zwrócił jednak uwagę, że zmiana nazwy nie wpłynie sama przez się na sytuację poszkodowanych. - To tylko maść na blizny - powiedział Regley, dodając, że potrzebna byłaby np. placówka psychologiczna dla osieroconych rodziców czy zapewnienie sprawniejszego działania wymiaru sprawiedliwości.

 

an/dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie