J. Sasin: Akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

Polska
J. Sasin: Akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/adege
O decyzji ws. modułowych elektrowni jądrowych poinformował Jacek Sasin

"Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce" - przekazał minister Jacek Sasin. Dodał, że Ministerstwo Klimatu wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą. "Wprowadzenie technologii opartej na małych modułach to wsparcie transformacji energetycznej" - wskazał prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

"Mamy to" - napisał w mediach społecznościowych minister Jacek Sasin.

 

"Jest akceptacja dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce KGHM. Ministerstwo Klimatu wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą. Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu" - dodał.

 

 

SMR to reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW

Wcześniej minister Sasin informował o rozmowach z delegacją Korei Południowej, która odwiedziła Polskę, na temat małych reaktorów jądrowych (SMR).

 

- Mówiliśmy o możliwych obszarach współpracy, również w ramach małych reaktorów jądrowych, szkolenia kadr, wymiany doświadczeń między uniwersytetami, bo chcemy mieć dostęp do koreańskiego know-how, nowoczesnych technologii - wyjaśnił.

 

W kwietniu KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.

 

Wprowadzenie w Polsce technologii jądrowej opartej na małych modułach to wsparcie transformacji energetycznej - wskazał prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.

 

"Decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW" - podał koncern w komunikacie. Dodano, że wniosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

 

"Tym samym miedziowy gigant otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją" - poinformował KGHM.

 

Tomasz Zdzikot podkreślił, że celem koncernu jest "bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo energia, która pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej". 

 

ZOBACZ: Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Jacek Sasin podał przewidywalny koszt inwestycji

 

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

 

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor.

 

Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

 

mbl / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie