Szczyt NATO w Wilnie. Prezydent Andrzej Duda: Musimy być jednością, dbamy o interesy Ukrainy

Świat
Szczyt NATO w Wilnie. Prezydent Andrzej Duda: Musimy być jednością, dbamy o interesy Ukrainy
Valdemar Doveiko
Andrzej Duda podczas szczytu NATO w Wilnie

- NATO musi być jednością, dbamy o interesy naszego sąsiada Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda jeszcze przed rozpoczynającym się w Wilnie szczytem Sojuszu. Według niego Kijów powinien mieć "jasną i prostą ścieżkę do akcesji". Wyraził też radość z powodu rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję.

Andrzej Duda we wtorek pojawił się w Wilnie na szczycie NATO. Prezydent przed spotkaniem z przywódcami państw Sojuszu wziął udział w konferencji prasowej. 

 

Przy tej okazji wyraził zadowolenie z rozszerzenia się Paktu Północnoatlantyckiego o państwa położone na północy Europy. 

 

- Obecność zarówno Finlandii, która jest już częścią NATO, jak i Szwecji, która w najbliższym czasie stanie się częścią NATO, wzmacnia Sojusz. Wyrażam satysfakcję i radość z tego powodu, że sprawy idą w dobrym kierunku - powiedział Duda.

 

Prezydent pokreślił, że akcesja obu tych państw to przede wszystkim wzmocnienie Sojuszu w Europie Środkowej. 

 

 

- Jako prezydent Polski wyrażam satysfakcję i radość z tego powodu, że sprawy idą w dobrym kierunku - dodał.

NATO jednością 

Prezydent podkreślił, że NATO musi być jednością. - Załatwiamy tutaj sprawy nie dla siebie, a dla całego Sojuszu, dla wschodniej flanki NATO, także dla państw bałtyckich, dbamy również o interesy Ukrainy, która od ponad roku broni się przed brutalną agresją rosyjską. W naszym interesie jest pokój, wycofanie sił Rosji i przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego - powiedział.

 

 

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.

ap/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie