Zełenski odwiedził Wyspę Węży. Ukraiński prezydent uczcił śmierć jej obrońców

Świat
Zełenski odwiedził Wyspę Węży. Ukraiński prezydent uczcił śmierć jej obrońców
Polsat News
Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się na wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił tam pamięć ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w walce o obronę tego miejsca. Jest to symboliczna data - minęło już 500 dni od napaści Rosji na Ukrainę.

W sobotę mija 500 dni pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski pojawił się w tym dniu w symbolicznym miejscu - na Wyspie Węży. 

Zełenski na Wyspie Węży

Wojska rosyjskie zajęły ten obszar w początkowej fazie inwazji.

 

Symbolem stały się słowa jednego z obrońców Wyspy Węży. Gdy załoga rosyjskiego krążownika nakazała ukraińskim żołnierzom poddanie się, w odpowiedzi usłyszała słowa: "Rosyjski okręcie wojenny: p... się!".

 

Ukraina odbiła wyspę w czerwcu 2022 roku. Ukraiński prezydent podkreślił, że jest wdzięczny wszystkim, którzy walczyli z okupantem. 

"500 dni wojny na pełną skalę"

"500 dni wojny na pełną skalę. Wyspa Węży. Wolna wyspa wolnej Ukrainy. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczyli tutaj z okupantem. Upamiętniliśmy bohaterów, którzy oddali życie w tej bitwie - jednej z najważniejszych podczas wojny na pełną skalę. Chwała wszystkim, którzy walczą o bezpieczeństwo na naszym Morzu Czarnym! Honor!" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. 

 

 

Wyspa Węży to niewielka wysepka w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Znajduje się około 30 kilometrów na wschód od delty Dunaju. Ma 690 m długości i 560 m szerokości, jej powierzchnia wynosi 0,205 km².

aas/ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie