Gwałtowne burze z gradem nad Polską. Rozesłano alerty

Polska
Gwałtowne burze z gradem nad Polską. Rozesłano alerty
Polsat News, IMGW
Przez Polskę potoczą się burze

W środę po południu przez kraj przetoczą się gwałtowne ulewy. Towarzyszyć im będzie silny wiatr. Możliwe są opady gradu. IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. W związku z niebezpieczną aurą Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert dla mieszkańców 12 województw.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla części województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego.


"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad" - ostrzega IMGW.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem 

Alert drugiego stopnia obowiązuje na terenie województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Ostrzeżenia dla wschodniej części kraju obowiązują w większości od godziny 22:00.


Przed godziną 13:00 IMGW powiadomiło, że z południowego na północny-wschód przemieszczają się burze i intensywne opady deszczu, gradu. Pojawiają się również porywy wiatru do 60 km/h. "Aktywność burz będzie wzrastać, a najsilniejsze z porywami do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, spodziewane są późnym popołudniem" - podano.

 


W związku z pojawieniem się opadów deszczu i burz w środę mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanu wody, a także istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. IMGW ostrzega przed wysokim napełnieniem Bałtyku wzdłuż Wybrzeża Wschodniego. "Lokalnie możliwe jest osiągnięcie stanów ostrzegawczych" - alarmuje IMGW.

 

WIDEO. Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

"Uwaga! Dziś (05.07) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wiadomości do odbiorców na trenie 12 województw. 


RCB radzi, by w czasie niebezpiecznej pogody pozostać w domu, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr, a także przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu.

 

Pogoda na czwartek

Nocą burzowe chmury będą zanikać. Pojawić się mogą w okolicach Poznania i na południowym krańcu Polski. Stopniowo burze powinny się wygaszać. W nocy temperatura będzie wynosić od 11 st. C w Szczecinie do 15 st. C w Warszawie i Kielcach.

 

ZOBACZ: Najdokładniejszy radar burz nad Polską. Jaka aplikacja jest najlepsza?


W czwartek od zachodu kraju pogoda będzie się poprawiać. Na wchodzie pojawi się zachmurzenie, a także opady deszczu i burze. Na zachodzie będzie mniej chmur, synoptycy nie prognozują opadów.  

anw/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie