Białoruś. Siarhiej Cichanouski na nagraniu z więzienia. Opublikowano wideo

Świat
Białoruś. Siarhiej Cichanouski na nagraniu z więzienia. Opublikowano wideo
Telegram/Swiatłana Cichaouska
Nagranie, na którym Swiatłana Cichaouska rozpoznała swojego męża

Swiatłana Cichanouska rozpoznała na opublikowanym w środę nagraniu z białoruskiego więzienia swojego męża - Siarhieja Cichanouskiego. "Serce się raduje" - przekazała opozycjonistka. We wtorek kobieta otrzymała informację, że jej partner nie żyje. Cichanouski został aresztowany w 2020 roku i od tamtej pory nie wyszedł na wolność.

Nagrane, które opublikowano jest datowane na 5 lipca. Nie wiadomo było jednak, czy widoczny na nim mężczyzna to naprawdę Cichanouski. Swojego męża rozpoznała jednak białoruska opozycjonistka, Swiatłana Cichaouska.

 

"Serce raduje się, kiedy widzę Siarhieja. Żywego. I silnego" - napisała Cichanouska na Telegramie. 

 

Opozycjonistka zaapelowała o nagrania z innymi więźniami, z którymi nie można się skontaktować: Wiktara Babarykę, Marię Kalesnikawą, Mykołę Statkiewicza, Maksima Znaka.

 

"Dopuśćcie adwokatów do więźniów politycznych" - dodała.

 

 

Swiatłana Cichanouska przekazała, że nie ma żadnych informacji od Siarhieja

Mąż Cichanouskiej został zatrzymany 29 maja 2020 roku podczas pikiety i od tamtej pory nie wyszedł na wolność. W grudniu 2021 roku został skazany na 18 lat więzienia za "organizację zamieszek".

 

We wtorek Swiatłana Cichanouska przekazała, że dostała anonimową notatkę, informującą że jej mąż zmarł w więzieniu. Opozycjonistka stwierdziła, że nie otrzymuje żadnych informacji od Siarhieja.

 

Dodała, że listy do męża nie są dostarczane, nie może też porozumieć się z nim za pośrednictwem jego adwokata.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Swiatłana Cichanouska dostała tajemniczą notatkę. "On nie żyje"

 

Białoruska opozycjonistka w 2020 roku wzięła udział w wyborach prezydenckich na Białorusi. Alaksandr Łukaszenka miał otrzymać wówczas 80,1 proc. głosów, a Cichanouska 10,1 proc.

 

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane. Przez Białoruś przeszła fala protestów. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami. Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju

 

mbl/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie