Kadencja szefa NATO Jensa Stoltenberga przedłużona o rok. "Jestem zaszczycony"

Świat
Kadencja szefa NATO Jensa Stoltenberga przedłużona o rok. "Jestem zaszczycony"
Reuters

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że jego kadencja została przedłużona do 1 października 2024 roku. "W bardziej niebezpiecznym świecie nasz Sojusz jest ważniejszy niż kiedykolwiek" - stwierdził norweski polityk.

"Jestem zaszczycony decyzją sojuszników w NATO o przedłużeniu mojej kadencji jako sekretarza generalnego do 1 października 2024 roku - napisał we wtorek na Twitterze Stoltenberg.

 

"Transatlantycka więź między Europą a Ameryką Północną zapewnia nam wolność i bezpieczeństwo od prawie 75 lat, a w bardziej niebezpiecznym świecie nasz Sojusz jest ważniejszy niż kiedykolwiek" - dodał sekretarz generalny NATO.

 

 

Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

 

Jens Stoltenberg został szefem NATO 1 października 2014. W 2018 roku został wybrany na drugą kadencję, która została już raz przedłużona w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę.

 

Stoltenberg jest powszechnie postrzegany w całym Sojuszu jako stabilny przywódca i zwolennik budowy konsensusu wśród państw członkowskich.

 

Dyplomaci i analitycy wysoko oceniają go za utrzymywanie spójności NATO w kwestii Ukrainy i zachowanie równowagę między tymi, którzy domagają się maksymalnego wsparcia dla Kijowa, a tymi, którzy nawołują do większej ostrożności z obawy przed wywołaniem globalnego konfliktu - poinformował Reuters.

"Trudne czasy wymagają silnego przywództwa"

Na wiadomość zareagował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, który nie ukrywa, że jest to dobre rozwiązanie.

 

"Wspaniała informacja o przedłużeniu kadencji Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Trudne czasy wymagają silnego przywództwa, a Stoltenberg zademonstrował właśnie takie zdolności - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ. 

 

"Nie mogę doczekać się dalszego rozwoju naszej współpracy" - dodał.

 

dk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie