Dodatek dla sołtysów na emeryturze. Od 1 lipca można składać wnioski

Polska
Dodatek dla sołtysów na emeryturze. Od 1 lipca można składać wnioski
Henryk Kowalczyk/Twitter
Od lipca sołtysi mogą składać wniosek o dodatek do emerytury

Osoby, które pełniły funkcję sołtysa, mogą od 1 lipca składać wnioski o dodatek do emerytury. Minister Henryk Kowalczyk zapowiada, że świadczenie co roku będzie waloryzowane. "Cieszę się, że w ten symboliczny sposób praca sołtysów, będzie doceniona i nagrodzona" - napisał polityk.

W sobotę 1 lipca w życie wchodzi ustawa o dodatkowym świadczeniu dla emerytów, którzy pełnili funkcję sołtysa. Będzie ono wynosiło 300 zł, ale jak zapowiedział minister Kowalczyk, kwota ta ma być co roku waloryzowana. 

 

O dodatek w wysokości 300 zł mogą ubiegać się osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez dwie kadencje i co najmniej 8 lat. Pieniądze będzie wypłacał KRUS i to właśnie w jego placówkach można składać wnioski.

 

"Cieszę się, że w ten symboliczny sposób praca sołtysów, pełniących swoją funkcję z dużym oddaniem lokalnej społeczności, będzie doceniona i nagrodzona!" - napisał na Twitterze minister Kowalczyk. 

 

Wniosek do KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że wnioski o przyznanie dodatku można złożyć w oddziale właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. 

 

ZOBACZ: Dodatek dla sołtysów. Rząd przyjął projekt ustawy

 

Należy do niego dołączyć zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o okresie pełnienia funkcji sołtysa. W przypadku kiedy nie dysponuje on tymi danymi, włodarz powinien wydać postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych, a wnioskodawca dołączyć do dokumentów oświadczenie o spełnianiu wymagań do otrzymania dodatku. Oświadczenie powinno być  podpisane przez co najmniej pięć osób, które zamieszkiwały sołectwo w czasie, kiedy wnioskodawca był tam sołtysem. 

 

Decyzja w sprawie wniosku będzie wydawana w ciągu 60 dni. Dodatek wypłacany będzie od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie