Francja. Zamieszki po śmierci 17-latka zastrzelonego przez policjanta. 150 osób aresztowanych

Świat
Francja. Zamieszki po śmierci 17-latka zastrzelonego przez policjanta. 150 osób aresztowanych
PAP/EPA/YOAN VALAT
Zamieszki we Francji po śmierci 17-latka

Drugą noc trwają we Francji zamieszki po śmierci 17-letniego Nahela, który został zastrzelony przez policjanta. Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin poinformował, że aresztowano 150 osób po atakach i podpaleniach posterunków, szkół i siedzib urzędów.

Nocą na ulice Paryża i innych francuskich miast m.in. Lyonu, Lille i Amiens wyszły tłumy, by wyrazić swój sprzeciw w związku ze śmiercią 17-letniego Nahela. Nastolatek został zastrzelony przez policjanta podczas kontroli drogowej.

Nocne zamieszki we Francji. Demonstranci okradali sklepy

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin poinformował rano w mediach społecznościowych, że aresztowanych zostało co najmniej 150 osób. Podczas zamieszek doszło do ataków i podpaleń posterunków policji, szkół i ratuszów. Polityk wyraził swoje wsparcie dla funkcjonariuszy tłumiących protesty.

 

W Nanterre, gdzie został zastrzelony nastolatek, policja użyła wobec protestujących gazu łzawiącego. Demonstrujący rzucali w funkcjonariuszy kamieniami i podpalali kubły na śmieci oraz auta. Na przedmieściach Paryża spłoną miejski autobus.

 

Wściekły tłum plądrował także sklepy oraz rzucał w policjantów fajerwerkami.

 

W czwartek rano Pałac Elizejski ogłosił, że w związku z nocnymi zamieszkami prezydent Francji Emmanuel Macron zwołał spotkanie kryzysowe, w którym weźmie udział część ministrów. Macron nazwał wcześniej śmierć chłopca "niewybaczalną" i wyraził solidarność z jego rodziną. 

Francja. Policjant zastrzelił 17-latka, który zignorował kontrolę drogową

17-letni Nahel zginął we wtorek rano w Nanterre, niedaleko Paryża. Nastolatek nie chciał poddać się kontroli drogowej i chciał przejechać policjanta.

 

ZOBACZ: Francja: Zamieszki po śmierci 17-latka zastrzelonego przez policjanta

 

Na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych widać, jak funkcjonariusz strzela do Nahela, stojąc przy szybie od strony kierowcy z bliskiej odległości.

pgo/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie