Szef MSWiA Mariusz Kamiński o pomocy dla Ukrainy: Dostarczymy tysiące karabinów

Polska
Szef MSWiA Mariusz Kamiński o pomocy dla Ukrainy: Dostarczymy tysiące karabinów
Polsat News
Szef MSWiA Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w Rzeszowie

Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się z ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenko. - w tym momencie najważniejsza jest broń. Niedługo rozpoczniemy dostawy dla ukraińskich służb, które pozwolą im efektywnie walczyć - poinformował Kamiński. Sztuk przekazanej broni mają być tysiące.

W poniedziałek odbyło się spotkaniu Mariusza Kamińskiego i Ihora Kłymenki. Strona polska zapowiedziała, że przekaże sprzęt dla ukraińskich służb mundurowych.

"Sytuacja na froncie jest bardzo napięta"

- Sytuacja na froncie, którą omawialiśmy, jest bardzo napięta. Trwa kontrofensywa, te walki mogą mieć bardzo duży zasięg, stąd też przygotowujemy się sprzętowo tak, żeby pomagać rannym, ale też przekazując broń i amunicję - powiedział Mariusz Kamiński. 

 

WIDEO: Kamiński o pomocy dla Ukrainy: Dostarczymy tysiące karabinów

 

Kamiński zaznaczył, że siły zbrojne Ukrainy walczące bezpośrednio na froncie to nie tylko żołnierze armii ukraińskiej, to też bardzo duża grupa funkcjonariuszy podległych ministrowi spraw wewnętrznych.

Kamiński: W tym momencie najważniejsza jest broń

- To są żołnierze Gwardii Narodowej, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy tworzą brygady szturmowe walczące bezpośrednio na froncie. I właśnie tym formacjom będziemy pomagali w sposób bardzo konkretny. W tym momencie najważniejsza jest broń. Niedługo rozpoczniemy dostawy dla tych jednostek - podkreślił polityk. 

 

- To będą karabiny maszynowe, będzie tysiące karabinów maszynowych i miliony sztuk naboi, które pozwolą na efektywną walkę z wrogiem. Pomagamy konkretnie i adekwatnie do rozwoju sytuacji - oświadczył. 

 

Pomoc będzie obejmowała także wsparcie szpitali. 

 

- Polskie MSWiA dysponuje siecią szpitali resortowych wysoko specjalistycznych, nastawionych na pomoc funkcjonariuszy w potrzebie. Kto bardziej potrzebuje tej pomocy bardziej niż ci, którzy walczą o wolność również i naszą? Ci, którzy odnoszą rany na froncie, będą mogli jeździć do nas po pomoc - zaznaczył. 

- Mamy przygotowany w dyspozycji pociąg sanitarny, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy ze Lwowa. Będziemy również budowali i wspierali polowe szpitale  - dodał. Wskazał także na sześć stojących za nimi tirów, które pojadą jako pomoc humanitarna do Ukrainy. Zawierają one również pomoc medyczną. 

 

Jak poinformował szef resortu spraw wewnętrznych, rozmowy dotyczyły także współpracy na przyszłość. 

 

- W tej chwili rozmawiamy o współpracy w zakresie zwalczania przestępczości, wiadomo, że wojna rodzi różne patologie. Chcemy być przygotowani na to również w przyszłości - powiedział. 

"Tylko razem możemy pokonać wroga"

Następnie głos zabrał minister ukraińskiego MSWiA. - Chciałbym podziękować obywatelom RP za okazaną pomoc. Po pierwsze za to, że miliony uchodźców z Ukrainy przybyło do Polski i udzielono im pomocy - mówił Ihor Kłymenko. 

 

ZOBACZ: Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Opróżnienie zbiornika ujawniło tajemnicę

 

Podziękował także w szczególności za sprzęt, który pomógł wypompować wodę z mieszkań po wybuchu tamy w Nowej Kachowce. 

 

- Wróg jest bardzo silny, tylko razem możemy go pokonać - podsumował. 

aas/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie