Stanisław Żaryn: Rosyjska Duma chce wysyłać na front skazańców i osoby niepełnosprawne

Polska
Stanisław Żaryn: Rosyjska Duma chce wysyłać na front skazańców i osoby niepełnosprawne
Mil.ru
Rosyjski żołnierz na poligonie, zdj. ilustracyjne

"W obliczu braku sukcesów 'niezwyciężonej' armii rosyjskiej i rosnących strat osobowych, rosyjska Duma zamierza uchwalić przepisy, które umożliwią podpisywanie kontraktów wojskowych… skazańcom i osobom niepełnosprawnym" - napisał w poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Trwa kontrofensywa wojsk ukraińskich, a w Moskwie zastanawiają się, jak zwiększyć liczebność swoich sił. W związku z tym - jak donosi Żaryn - Rosjanie pracują nad nowymi przepisami kontraktowania przedstawicieli kolejnych grup społecznych. 

 

"To sygnał, że wojna nie idzie po myśli Kremla" - skomentował na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. 

 

 

Dalej tłumaczył, że "wcielanie do armii miałoby następować na podstawie kontraktu w 'okresach mobilizacji, stanu wojennego i stanu wyjątkowego'". Twórcy nowych przepisów twierdzą, że zasady powstają z myślą o przedstawicielach wspomnianych grup, którzy mają wyrażać "chęć do służby wojskowej". 

 

Skazańcy i niepełnosprawni mieliby uzupełnić szeregi oddziałów walczących na froncie ukraińskim. 

Kreml nie jest przygotowany na nową falę mobilizacji

"Władze FR nie są gotowe do ogłoszenia nowej fali mobilizacji i mają nadzieję przyciągnąć wystarczającą liczbę żołnierzy kontraktowych i ochotników. Temu ma służyć nachalna promocja armii, coraz częstsze przymuszanie 'ochotników', a teraz rozszerzenie możliwości werbunku" - skomentował Żaryn.

 

 

Pełnomocnik rządu jest przekonany, że zmiana przepisów prawnych jest kolejnym krokiem Moskwy, "by uzupełniać siły na froncie, które są dziesiątkowane w czasie brutalnej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie".

 

ZOBACZ: Rosjanie dali w prezencie dowódcy muszlę klozetową. Jest nagranie

 

Poza skazanymi i niepełnosprawnymi rosyjskie ministerstwo obrony oraz Grupa Wagnera wysyła do walki od pewnego czasu więźniów kolonii karnych, którym obiecuje ułaskawienie. Pojawiają się też głosy, że na front powinni iść cudzoziemcy żyjący w granicach Federacji Rosyjskiej. 

ap/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie