Pobił rekord świata w układaniu kostki Rubika. Wystarczyło trzy i pół sekundy [WIDEO]

Świat
Pobił rekord świata w układaniu kostki Rubika. Wystarczyło trzy i pół sekundy [WIDEO]
Twitter/Max Park
21-letni Max Park ułożył kostkę Rubika w rekordowym czasie

Młody Amerykanin pobił rekord świata w prędkości układania kostki Rubika. Wcześniej zagadkę logiczną w czasie poniżej trzech i pół sekundy udało się rozwiązać zaledwie jednej osobie. Kilka dni temu poprzedni rekordzista został jednak zdetronizowany przez 21-latka z Kalifornii.

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Max Park został mistrzem w układaniu na czas kostki Rubika. 21-latek ustanowił nowy rekord świata podczas zawodów Pride in Long Beach w Kalifornii. To jedna z oficjalnych imprez World Cube Assosciation, czyli organizacji odpowiedzialnej za zawody speedcubingowe.

 

Max Park ułożył kostkę Rubika w czasie 3,13 sekundy. Pobił tym samym o 0,3 sekundy poprzedni rekord Chińczyka Yusheng Du z 2018 roku, któremu odpowiednie ułożenie cząstek kostki zajęło 3,47 sekundy.

Ułożył kostkę Rubika w mgnieniu oka. Pobił ponad 4-letni rekord świata

Rekordzista opublikował nagranie ze swojej próby w mediach społecznościowych. Na trwającym 44 sekundy filmie zobaczyć można przygotowania do ułożenia kostki.

 

ZOBACZ: Kraków. Policja kontra nielegalne wyścigi. Posypały się mandaty na 24 tys. zł

 

Po chwili rozgrzewki, 21-letni zawodnik bada oficjalną kostkę Rubika, aby sprawdzić układ i przygotować się do wykonania kombinacji mających na celu jak najszybsze jej ułożenie.

 

Na filmie zobaczyć można, że inni zawodnicy mogli podziwiać jego wyczyn z bliska. Wideo odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych i w ciągu kilku dni zebrało ponad dwa miliony wyświetleń.

 

 

U Maxa Parka w wieku dwóch lat zdiagnozowano autyzm. Kostka Rubika była dla chłopca jednym z elementem terapii. 21-latek ma na koncie łącznie z niedzielnym wynikiem aż 10 rekordów Guinnessa. W 2022 roku wystąpił w filmie dokumentalnym "Speedcuberzy".

 

ZOBACZ: Mężczyzna zamówił przez internet zegarek. W paczce czekała na niego kostka Rubika

 

- Był czas, kiedy Max nie potrafił nawet otwierać butelek z wodą, ale wykazywał duże zainteresowanie układaniem kostki Rubika. Całe jego życie polega na byciu najlepszym - opisał w jednym z wywiadów ojciec chłopca.

Układanie kostki Rubika na czas. Mistrzem Europy jest Polak

Trzeci najlepszy wynik w układaniu na czas kostki Rubika należy do Polaka Tymona Kolasińskiego. W maju na zawodach w Wielkiej Brytanii ułożył ją w czasie 3,85 sekundy, co stanowi dotychczasowy rekord Europy.

 

Kostka Rubika została opracowana w 1974 roku przez węgierskiego architekta Erno Rubika. Dwa lata później działającą zabawkę opatentował Japończyk Terutoshi Ishige. Wynalazek Węgra szybko podbiła świat. W 2004 roku założono w USA organizację World Cube Assosciation.

jkm/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie