Ukraina. Pierwsze sukcesy kontrofensywy. Błahodatne, Neskuczne i Makariwka odbite z rąk Rosjan

Świat
Ukraina. Pierwsze sukcesy kontrofensywy. Błahodatne, Neskuczne i Makariwka odbite z rąk Rosjan
AP Photo/Efrem Lukatsky
Ukraiński żołnierz pod Bachmutem

Błahodatne, Makariwka i Neskuczne - to trzy miejscowości, które Ukraińcy od soboty odbili z rąk Rosjan. Partyzantom z Melitopola udało się też wysadzić ważny dla okupantów most, który łączy Krym z obwodem zaporoskim.

Wołodymyr Zełenski podczas sobotniego przemówienia przyznał, że "na Ukrainie mają miejsce odpowiednie kontrofensywne działania obronne". Pojawił się też pierwsze informacje o wyzwolonych miejscowościach.

 

W niedzielę w południe media powołując się na komunikat 68. samodzielnej brygady im. Ołeksy Dowbusza Sił Zbrojnych Ukrainy informowały, że oddziały ukraińskie wyzwoliły miejscowość Błahodatne w obwodzie donieckim. Żołnierze mieli też świętować w położonej obok wsi Neskuczne. 

 

 

Później Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, podała, że zajęto także pobliską Makariwkę.

 

"Jak na razie, na kierunkach, na których prowadzona jest ofensywa: na kierunku bachmuckim nasze wojska kontynuują działania szturmowe. W rejonie Zbiornika Berchowskiego jest sukces. Zyskaliśmy 250 m. Na południu następuje natarcie w dwóch kierunkach od 300 do 1500 metrów. Osady Błahodatne i Makariwka zostały wyzwolone. W rejonach, gdzie nasze wojska są w defensywie: żadna pozycja nie została utracona" - napisała na Telegramie. 

Działania wokół Bachmutu

Malar przekazała też, że "wojska kontynuują działania ofensywne" wokół Bachmutu, o który od miesięcy toczą się ciężkie walki.

 

Ukraińscy posunęli się naprzód wokół zbiornika Berchiwka na północny zachód od miasta i na dwóch frontach na południe, w jednym przypadku posuwając się nawet o 1500 metrów.

 

Moskwa nie potwierdziła jeszcze upadku żadnej z wymienionych miejscowości, zamiast tego mówi o odparciu ukraińskich ataków w regionie.

Wysadzenie mostu

W niedzielę wieczorem ukraińscy partyzanci wysadzili most kolejowy w Jakymiwce w obwodzie zaporoskim. Obiekt łączył okupowany Krym z kontrolowaną przez Rosjan częścią obwodu zaporoskiego. Powodzenie tej misji oznacza, że rosyjska armia została odcięta od dostaw amunicji z półwyspu.

 

Wiadomość o wykonaniu przez partyzantów misji potwierdził pułkownik Anatolij Sztefan ps. "Stirlitz".

 

"W osadzie Jakymiwka w obwodzie zaporoskim partyzanci z miasta Melitopol wysadzili w powietrze most kolejowy. To arteria logistyczna przez którą prowadzono zaopatrzenie przeciwlotnicze wroga z Krymu" - napisał. Więcej TUTAJ

 

 

Z kolei Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w niedzielę, że jeden z ich okrętów na Morzu Czarnym został zaatakowany przez sześć bezzałogowych łodzi.

 

Według resortu jednostka nie poniosła żadnych strat, a bezzałogowce został zniszczone. 

 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie