Papież Franciszek po operacji w szpitalu. Nowe informacje o stanie zdrowia

Świat
Papież Franciszek po operacji w szpitalu. Nowe informacje o stanie zdrowia
PAP/EPA/ETTORE FERRARI
W środę rano papież Franciszek spotkał się jeszcze z wiernymi podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Noc minęła spokojnie - taki komunikat w czwartek rano podał Watykan, odnosząc się do pobytu Franciszka w szpitalu. 86-letni papież przeszedł wczoraj trzygodzinną operację w klinice Gemelli.

Papież w środę popołudniu przeszedł zabieg laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu pooperacyjnej "przepukliny rozetnej, która powodowała nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne". Franciszka operował profesor chirurgii Sergio Alfieri.


Watykan w środę około południa poinformował, że papież Franciszek jest "w dobrym stanie ogólnym". Wyniki badań pooperacyjnych są prawidłowe, a papież może oddychać samodzielnie. Z oświadczenia wynika, że przez resztę dnia Franciszek będzie odpoczywać, by jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia.

Papież żartował po operacji

W środę po operacji, która trwała trzy godziny, papież został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze kliniki Gemelli. - Rozmawialiśmy 10 minut temu i papież zażartował pytając mnie, kiedy zrobimy trzecią operację - powiedział chirurg na konferencji prasowej w środę wieczorem. Papież był operowany przez prof. Alfieri pierwszy raz w 2021 roku.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek po operacji. Żartował po zabiegu

 

- Nie znaleziono żadnych innych schorzeń, papież nie ma żadnej innej choroby - zapewnił wówcza prof. Alfieri. Dodał, że operacja "nie pozostawi śladów" i papież "będzie mógł prowadzić normalne życie". Kuracja pooperacyjna Franciszka ma potrwać od pięciu do siedmiu dni.

 

Audiencje zawieszone do 18 czerwca

Matteo Bruni, rzecznik Watykanu, poinformował, że jako środek ostrożności wszystkie audiencje papieskie są zawieszone do 18 czerwca.

 

W środę rano papież Franciszek spotkał się jeszcze z wiernymi podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. Później został przewieziony do kliniki. 

 

Media informowały, że decyzja o operacji miała zapaść we wtorek, po badaniach, na które udał się papież. 

pgo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie