Kompleks poniemieckich bunkrów w Mamerkach. Odkryto tory i koła kolejki wąskotorowej

Polska
Kompleks poniemieckich bunkrów w Mamerkach. Odkryto tory i koła kolejki wąskotorowej
Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów
Na terenie kompleksu w Mamerkach na Mazurach odkryto tory kolejki wąskotorowej

O sensacyjnym odkryciu na terenie kompleksu, gdzie znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH), poinformowało Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach. Członkowie stowarzyszenia historycznego odkryli tory wąskotorówki i kółka od wagonika. - Nie spodziewaliśmy, że w Mamerkach Niemcy używali kolejki - przyznał w rozmowie z polsatnews.pl Bartłomiej Plebańczyk, opiekun bunkrów.

We wtorek członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów podczas poszukiwań na terenie kompleksu w Mamerkach pod Węgorzewem dokonali odkrycia, którego nikt się nie spodziewał. 

 

- Podczas prowadzenia prac udało się odkopać tory na głębokości około 1,5 m - poinformował Plebańczyk. Pracownik muzeum przekazał, że pod ziemią znajdowały się "dwie ośki z kołami" od wagonika. 

 

Planowane są dalsze prace

Planowane są dalsze prace w tym miejscu. - Teraz potrzebujemy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i nadleśnictwa zgody na użycie sprzętu ciężkiego w tym miejscu - powiedział Plebańczyk i dodał, że w najgorszym przypadku prace zostaną przeprowadzone ręcznie. 

 

- Nie spodziewaliśmy, że w Mamerkach Niemcy używali kolejki wąskotorowej - przyznał. Teraz badacze będą sprawdzać, czy wąskotorówka była używana wyłącznie na powierzchni, czy też może pod ziemią znajdują się jakieś pomieszczenia. 

 

Do tej pory na terenie kompleksu poszukiwacze znajdowali rzeczy codziennego użytku niemieckich żołnierzy - szczoteczki, butelki, talerze, fajki i inne przybory. Przez lata podejrzewano też, że może znajdować się tam legendarna Bursztynowa Komnata. Prowadzono nawet działania w Mamerkach, których celem było odnalezienie zaginionego skarbu.

 

Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach

Przez cztery lata przez Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych przewinęło się 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Kompleks, który funkcjonował w latach 1940-1944, składał się z około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.

 

Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.

ap/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie