Afganistan. Atak na uczennice. 60 dziewcząt trafiło do szpitala

Świat
Afganistan. Atak na uczennice. 60 dziewcząt trafiło do szpitala
AP Photo/Rahmat Gul
Szkoła w Afganistanie, zdj. ilustracyjne

Około 60 afgańskich dziewcząt trafiło do szpitala z powodu zatrucia w szkole w północnym Afganistanie - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na źródła policyjne. Nie wiadomo, jaka substancja została użyta w ataku, ani kto za nim stoi.

Do zamachu doszło w żeńskiej szkole w afgańskiej prowincji Sar-e Pol. - Nieznani sprawcy weszli do szkoły dla dziewcząt w dystrykcie Sancharak - powiedział Den Mohammad Nazari, rzecznik tamtejszej policji. Pomieszczenia zostały skażone jakąś toksyczną substancją. 

 

- Kiedy dziewczęta przyszły na lekcje, zostały otrute - powiedział przedstawiciel służb. Nie zdradził jednak, jaka substancja mogła zostać użyta, ani kto może stać za atakiem. Wiadomo, że nikt nie został jeszcze aresztowany.

 

Poszkodowane, które trafiły do szpitala są w "dobrym stanie". 

Talibowie uniemożliwiają edukację kobiet

Agencja informuje, że do serii zatruć w żeńskich szkołach dochodziło w sąsiednim Iranie. Od listopada w podobnych incydentach miało ucierpieć około 13 tys. uczennic.

 

Również w Afganistanie wcześniej dochodziło do podobnych zdarzeń. 

 

ZOBACZ: Afganistan. Wybuch w stołecznym Kabulu. Co najmniej 19 osób nie żyje

 

"Administracja talibów uniemożliwiła większości uczennic uczęszczanie do szkół średnich i uniwersytetów od czasu przejęcia władzy w 2021 r., co wywołało potępienie ze strony rządów międzynarodowych i wielu Afgańczyków" - przypomina Reuters.

 

Władze talibów zezwalają na uczęszczanie dziewcząt do szkół podstawowych oraz popierają edukację kobiet pod "pewnymi warunkami".  

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie