Rzeszów. Zatrucie pokarmowe w restauracji "Rzeszuff". Siedem osób trafiło do szpitala

Polska
Rzeszów. Zatrucie pokarmowe w restauracji "Rzeszuff". Siedem osób trafiło do szpitala
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Większość osób wskazała, ze spożywała kanapki z jajkami po benedyktyńsku

Siedmioro klientów restauracji "Rzeszuff" trafiło do szpitala z powodu zatrucia pokarmowego. Większość z nich wskazała, że w lokalu jadła kanapki z jajkami po benedyktyńsku. Restauracja została zamknięta przez sanepid.

Do zbiorowego zatrucia doszło w restauracji "Rzeszuff" przy Placu Wolności w Rzeszowie - poinformował w czwartek szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jaromir Ślączka.

Zbiorowe zatrucie w restauracji. Siedem osób w szpitalu

- Przyjęliśmy telefoniczne zgłoszenia dotyczące wystąpienia objawów jelitowych u trzech osób, które 28 maja spożywały posiłek w restauracji "Rzeszuff". W tym samym dniu wszczęto dochodzenie epidemiologiczne oraz rozpoczęto kontrolę sanitarną w restauracji – przekazał Ślączka.

 

ZOBACZ: Głuchołazy: Masowe zatrucie Ukraińców w ośrodku Banderoza

 

Do godz. 14 w czwartek - według danych sanepidu - na zatrucie zostało narażonych 18 osób, u 15 wystąpiły objawy chorobowe, siedem zostało hospitalizowanych. U trzech osób, które przebywają w szpitalu, badania wykazały dodatni wynik badania w kierunku Salmonella enteritidis.

Zbiorowe zatrucie. Restauracja "Rzeszuff" zamknięta

Wszystkie te osoby jadły posiłek w "Rzeszuff" od soboty 27 maja do poniedziałku 29 maja. - Większość osób wskazała, że spożywała kanapki, w których składzie znajdowały się jajka po benedyktyńsku (niepodlegające kompletnej obróbce termicznej) – poinformował Ślączka.

 

W trakcie kontroli w restauracji sanepid pobrał do badań surowce wchodzące w skład potraw oraz pobrano wymazy do badań bakteriologicznych personelu.

 

Restauracja została zamknięta co najmniej do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych

pgo/ sgo/PAP/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie