Janików. Fotopułapka nagrała małe borsuki. Zwierzęta bawiły się w pobliżu nory

Polska
Janików. Fotopułapka nagrała małe borsuki. Zwierzęta bawiły się w pobliżu nory
Facebook/Nadleśnictwo OŁAWA/LASY Państwowe
Kwatera borsuków w leśnictwie Janików

W Dzień Dziecka Nadleśnictwo Oława opublikowało film z młodymi borsukami. Zwierzęta baraszkowały w okolicy jamy, w której mieszkają. "Maluchy w lesie mają się dobrze" - przekazano w mediach społecznościowych.

W pobliżu kwatery borsuków w leśnictwie Janików (woj. mazowieckie) zaobserwowano cztery młode zwierzęta. Osobniki wesoło harcowały w lesie nieopodal jamy.

 

Z okazji Dnia Dziecka Nadleśnictwo Oława podzieliło się nagraniem z zabawy małych borsuków.


"Maluchy w lesie mają się dobrze, ich życie pozostawmy w ich rękach - łapach" - napisano na Facebooku.

 

 

Borsuki nie są gatunkiem zagrożonym. W sezonie można na nie polować

Borsuki żyją w lasach w całej Polsce. Zwierzęta można spotkać także w sadach. Zarośnięte otoczenie sprawia, że borsuki czują się bezpiecznie.

 

Na kryjówki wybierają nory kopane samodzielnie, a czasem jamy pod budynkami w najbliższym sąsiedztwie człowieka.

 

Ze względu na tryb życia i brak naturalnych wrogów, borsuki nie są gatunkiem zagrożonym. Czasami na zwierzęta się poluje, gdyż mogą przenosić wściekliznę. W Polsce sezon na borsuki trwa od 1 września do 30 listopada.

 

ZOBACZ: Nadleśnictwo Tuchola. Kontrolowane wypalanie wrzosowisk. "To metoda czynnej ochrony ekosystemu"

 

Z kolei nadleśnictwo Koło może pochwalić się ornitologicznym fenomenem. "Znów mieliśmy przyjemność zaobrączkowania trójki piskląt bielika, naszego największego ptaka szponiastego" - napisano w mediach społecznościowych. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, bo stanowią 1-2 proc. lęgów.

 


Trojaczki mają już ponad miesiąc, to dwa samce i samica. Leśnicy przekazali, że ich skrzydlaci podopieczni są w dobrej kondycji i w okolicach września powinny wzbić się w powietrze. Wszystkie otrzymały już swoje numery. 

 

Jak zaznaczają leśnicy, polska populacja bielików jest trzecią pod względem liczebności w Europie. Na naszym niebie można obserwować ponad tysiąc par tych ptaków. Na przestrzeni ostatnich stu lat ich populacja wzrosła 25-krotnie, a w ciągu ostatniej dekady dwukrotnie. 

 

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie