Francja. Odwoływane loty w całym kraju. Powodem strajk przeciwko reformie emerytalnej

Świat
Francja. Odwoływane loty w całym kraju. Powodem strajk przeciwko reformie emerytalnej
Flickr/Ace Starry
6 czerwca ma być kolejnym dniem strajków przeciw reformie emerytalnej

We Francji związki zawodowe wzywają do "wielkiego dnia strajku i demonstracji" przeciwko reformie emerytalnej. Wystąpienia są planowane na 6 czerwca. Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do linii lotniczych o odwołanie lotów. Szacuje się od marca do kwietnia strajki we Francji dotknęły 10 mln pasażerów.

6 czerwca ma być dniem strajków przeciwko rządowej reformie emerytalnej. 30 maja na wiecu w Paryżu Marylise Leon, zastępca szefa generalnego Francuskiej Demokratycznej Konfederacji Pracy (CFDT), powiedziała, że chce "wielkiego dnia strajków i demonstracji" - przekazał francuski dziennik "Le Figaro".

 

- Zjednoczeni i zdeterminowani walczmy i wycofanie reformy i postęp społeczny. Zorganizujmy wszędzie strajki i demonstracje 6 czerwca - podkreśliła Leon. - Jeśli po raz kolejny rząd będzie nalegał na przeforsowanie swojego stanowiska, używając sztuczek konstytucyjnych, gniew zostanie tylko wzmocniony - dodała.

W ruchu lotniczym spodziewany jest tzw. efekt kaskadowy

W czwartek francuski Urząd Lotnictwa Cywilnego (DGAC) poprosił linie lotnicze o odwołanie jednej trzeciej lotów na lotnisku Paryż-Orly z powodu udziału kontrolerów ruchu lotniczego w strajku.

 

Zapobiegawczo odwołano również co piąty lot do lub z lotnisk w Lyonie, Marsylii, Nicei, Tuluzie, Bordeaux i Nantes - podał DGAC. Dodano, że prawdopodobne są dalsze "zakłócenia i opóźnienia".

 

Strajk nie dotyczy lotniska Paryż-Roissy-Charles-de-Gaulle. Spodziewany jest jednak tzw. efekt kaskadowy opóźnień dla całego europejskiego ruchu lotniczego.

 

Jak dodano, ruch kolejowy ma zostać nieznacznie zakłócony. Chociaż federacja organizacje związków zawodowych, takie jak, FO Cheminots wezwały do demonstracji w dniu 6 czerwca, kolejne nie opublikowała jeszcze swoich prognoz ruchu.

 

ZOBACZ: Francja. Pęknięcie w elektrowni jądrowej wpływa na bezpieczeństwo. Będzie kontrola reaktorów

 

Szef linii Ryanair Michael O'Leary wystosował petycję, w której zwraca się do Unii Europejskiej o ochronę lotów z terytorium Francji w przypadku niepokojów społecznych. Petycja uzyskała ponad 1,1 mln podpisów - dodał dziennik.

 

Europejski organ monitorujący ruch lotniczy Eurocontrol oszacował, że w okresie od marca do początku kwietnia strajki we Francji dotknęły 10 mln pasażerów.

 

Francuzi popierają protesty przeciwko reformie emerytalnej. Według sondażu przeprowadzonego dla "Le Figaro" 65 proc. obywateli popiera demonstracje, które odbyły się pierwszego maja, zaś 60 proc. chce również kontynuowania protestów po Święcie Pracy.

 

Prezydent Francji w kwietniu podniósł wiek emerytalny do 64 lat, pomimo fali protestów, która przetoczyła się przez kraj.

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie