USA: Chat GPT "oszukał" prawnika. Mężczyzna może zostać ukarany

Świat
USA: Chat GPT "oszukał" prawnika. Mężczyzna może zostać ukarany
Rawpixel

Doświadczony prawnik z Nowego Jorku chciał ułatwić sobie pracę i podczas pisania pisma do sądu skorzystał z pomocy Chatu GPT. Sztuczna inteligencja nie spisała się jednak dość dobrze i wpędziła mężczyznę w tarapaty.

30-letnia kariera prawnicza Stevena Schwartza zawisła na włosku. Wszystko przez sztuczną inteligencję, którą wykorzystał do napisania pisma do sądu. 

 

Kancelaria, którą reprezentuje prawnik, w imieniu swojego klienta, pozwała do sądu kolumbijskie linie lotnicze Avianca. Pozew dotyczył wypadku na pokładzie samolotu - pasażer twierdził, że podczas jednego z lotów został ranny w kolano w wyniku uderzenia wózkiem z przekąskami. 

Został oszukany przez Chat GPT

Ponieważ prawnicy linii lotniczej wnieśli o oddalenie pozwu, Schwartz postanowił przywołać podobne sprawy z przeszłości. Aby ułatwić sobie pracę poprosił o pomoc sztuczną inteligencję. Chat GPT wyszukał kilkanaście podobnych spraw, które rzekomo kończyły się wygraną strony pozywającej.

 

ZOBACZ: Przechytrzył sztuczną inteligencję. Poprosił Robota Kopernika o wyrecytowanie liczby Pi

 

Ponieważ przywołane przypadki dotyczyły wielu linii lotniczych z całego świata, m.in. China Southern Airlines, Delta Airlines i United Airlines, mężczyzna zaufał sztucznej inteligencji. To był jego błąd. 

 

Jak się bowiem okazało żadna z tych spraw nie była prawdziwa. Chat GPT wymyślił zatem wyroki sądów.

 

Prawnik może mieć kłopoty

Gdy sprawa wyszła na jaw, prawnik przyznał się, ze korzystał z pomocy sztucznej inteligencji i wyraził skruchę. Tłumaczył, że nie miał pojęcia, że podawane przez nią wiadomości mogą być nieprawdziwe.

 

Zwrócił również, uwagę, że chcąc się upewnić, zapytał Chat o to, czy są to prawdziwe przypadki. Program odpowiedział, że tak, twierdząc, że decyzje można znaleźć w "renomowanych prawnych bazach danych".

 

ZOBACZ: Chat GPT stanie przed sądem? Sztucznej inteligencji zarzucono pomówienia

 

Sędzia prowadzący sprawę, stwierdził, że ma do czynienia z "bezprecedensową okolicznością" i wezwał prawnika na przesłuchanie, które ma się odbyć na początku czerwca, w celu wyjaśnienia sprawy i "omówienia potencjalnych sankcji" dla prawnika. 

dk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie