1,8 mln mieszkań stoi pustych. Właściciele nie chcą ich wynajmować

Polska
1,8 mln mieszkań stoi pustych. Właściciele nie chcą ich wynajmować
Polsat News
Właściciele boją się wynajmować mieszkania

Problem jest na tyle poważny, że zajął się nim Rzecznik Praw Obywatelskich, który już w styczniu skierował pismo do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resort analizuje zagadnienie. Tymczasem 1,8 mln mieszkań stoi pustych. Właściciele lokali proszą o zwiększenie ich ochrony. Dziennikarz Polsat News Michał Stela sprawdził, jak prawa wynajmujących są chronione w innych europejskich krajach.

W Polsce brakuje lokali na wynajem, podczas gdy blisko dwa miliony mieszkań stoi pustych.

 

Właściciele mają obawy przed wynajmowaniem mieszkań. Tłumaczą, że prawo przyznaje zbyt dużą ochronę najemcom, a zbyt małą wynajmującym. Gdyby te lokale trafiły na rynek, wynajem mógłby być tańszy. 

Wynajmujący kontra najemcy

Sygnały o trudnościach z wynajmem lokali mieszkalnych dotarła do Rzecznika Praw Obywatelskich. Marcin Więcek zwrócił się z pytaniem do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, jakie działania podejmuje bądź planuje, aby rozwiązać problem. Ministerstwo zapewnia, że analizuje problem, starając się wypracować optymalne rozwiązania. 

 

ZOBACZ: Z premedytacją wykorzystują dziurawe prawo. "Teraz będziesz mnie utrzymywał"


Póki co, zdarzają się sytuacje, że właściciele mieszkań bywają wykorzystywani przez najemców. Nie każdy potrafi zabezpieczyć umowę najmu, aby uchronić się przed oszustami. 


Interia opisała zmagania właścicieli mieszkań z dzikimi lokatorami. Reportaż Krystyny Opozdy można przeczytać TUTAJ

Jak wygląda ochrona wynajmujących w innych krajach 

Dziennikarz Polsat News Michał Stela zauważa, że nie tylko Polacy napotykają trudności na rynku mieszkaniowym. Są kraje, w których trudno jest wynająć nawet pokój. Na zachodzie normalną praktyką są castingi na lokatorów. 


W Niemczech i w Niderlandach obowiązują regulacje prawne, które mają zapewnić ochronę właścicielom mieszkań. 

 

WIDEO: Zobacz materiał Polsat News

 


W Niemczech osoba, która chce wynająć mieszkanie, musi udowodnić, że jest w stanie za nie płacić. Trzeba wykazać, że ma się stałe dochody i zatrudnienie, a także przedstawić zaświadczenie o niekaralności


Zaświadczenie o dochodach jest podstawą również w Niderlandach. Tam trzeba również wykazać, że płaciło się za wynajem poprzedniego mieszkania. Jeżeli ktoś zalega z czynszem, nie może wynająć nowego lokum. 

adn/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie