Dron w okolicy lotniska Chopina w Warszawie. Wydano oświadczenie

Polska
Dron w okolicy lotniska Chopina w Warszawie. Wydano oświadczenie
AP Photo/Alik Keplicz
Piloci PLL LOT zgłosili obecność drona

W sobotę załoga jednego z samolotów zauważyła drona w przestrzeni powietrznej. W oświadczeniu poinformowano, że do incydentu doszło około 40 km od lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To kolejne takie zdarzenie w okolicy polskich portów lotniczych.

Wspólne oświadczenie ws. sobotniego incydentu wydały: Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, Polskie Porty Lotnicze oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Podmioty te potwierdziły, że do zdarzenia doszło poza terenem lotniska Chopina w Warszawie. Miało to miejsce w odległości około 40 km od portu. 

 

ZOBACZ: Największy samolot świata An-124 przyleciał do Wrocławia. Wielki transport

 

"Piloci samolotu LOT zgłosili obecność drona w przestrzeni powietrznej. PAŻP od razu uruchomiła odpowiednie procedury, zgłaszając zdarzenie do organów ścigania" - czytamy w oświadczeniu. 

 

 

Zdarzenie zostanie zgłoszone do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. "PAŻP oraz PPL ściśle współpracują w ramach przeciwdziałania podobnego rodzaju incydentom" - przekazano. 

Dron w pobliżu samolotu. Kolejny taki incydent

W maju miały miejsce co najmniej dwa niebezpieczne zdarzenia z udziałem dronów. 

 

13 maja żółty dron wielkości szybowca znalazł się w odległości około 30 metrów od samolotu podchodzącego do lądowania. Maszyna leciała do Warszawy z Poznania. 

 

Dwa dni później załoga samolotu linii Wizzair, lecącego z Eindhoven do Katowic, zauważyła niezidentyfikowany obiekt koloru żółtego. Prawdopodobnie był to dron. Obiekt znalazł się około 50 metrów poniżej wysokości przelotowej. 

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie