Powszechne szczepienia przeciw wirusowi HPV. Ruszają zapisy

Polska
Powszechne szczepienia przeciw wirusowi HPV. Ruszają zapisy
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski, premier Mateusz Morawiecki

Od 1 czerwca dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi HPV. Zapisy ruszają 27 maja. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek zainaugurowali kampanię informacyjną. Lekarze pytają, dlaczego tak późno.

- Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV - oznajmił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

 

- Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną. 


Premier podkreślił, że program szczepień to "to wielka nadzieja i szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą już musiały walczyć z rakiem szyjki macicy". 

Darmowe szczepienia przeciwko HPV

Minister zdrowia wskazał, że szczepienia będą dostępne zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Otrzymają oni dostęp do wszystkich szczepień przeciw HPV dostępnych na rynku. 


- Nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - poinformował Adam Niedzielski. 

 

ZOBACZ: Niedługo powstaną drukowane szczepionki? To przyszłość medycyny


Skorzystać z darmowego szczepienia będzie można od 1 czerwca, ale zapisy ruszają w sobotę, 27 maja o godzinie 7:00. Można zapisać się w przychodni, telefonicznie, dzwoniąc pod numer 989 lub za pomocą internetowego konta pacjenta. 

Kampania informacyjna

Minister zdrowia zapowiedział, że od jutra rusza kampania informacyjna. Ministerstwo opublikowało już spot promujący szczepienia. 

 


- Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 - powiedział szef resortu zdrowia.


Informacje o szczepieniach można znaleźć TUTAJ


- To wspaniały dzień z punktu widzenia prewencji nowotworowej. Dzisiaj dołączamy do najlepszych - do tej grupy państw, która już od wielu lat prowadzi kampanie, szczepienia, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - stwierdził Niedzielski.

 

WIDEO: Zobacz materiał Polsat News

 

Wirus HPV

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiada za ponad 90 proc. wszystkich nowotworów szyjki macicy u kobiet. Wywołuje również nowotwory narządów płciowych u mężczyzn, jak również odpowiada za część nowotworów głowy i szyi, m.in. jamy ustnej i krtani.  


Szczepionka przeciwko HPV jest bardzo skuteczna. Została wprowadzona na rynek w 2006 roku. Rok później już pierwsze kraje zaczęły wprowadzać powszechne szczepienia przeciwko HPV.

 

ZOBACZ: Prof. Rafał Matkowski ostrzega przed groźnym nowotworem: Jeden z największych zabójców Polaków

 

Koronnym przykładem jest Australia, która od 2007 roku prowadzi powszechne szczepienia dzieci przeciwko HPV. W tym kraju przypadki zachorowań na raka szyjki macicy zredukowano o 90 proc. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii i Szwecji.


- O skuteczności tej szczepionki świadczą kraje, gdzie od wielu lat cała populacja objęta jest szczepieniem - mówi lek. Maciej Szczukocki, specjalista pediatrii - Tam nowotwory szyjki macicy zredukowały się do tak niskiego poziomu, że lekarze zajmujący się ginekologia onkologiczna, chcący nauczyć się operowania zaawansowanych nowotworów szyjki macicy, muszą przyjeżdżać do krajów, w których tego programu nie ma, w tym również w tym do Polski. 

Rak szyjki macicy

Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził powszechne szczepienia przeciwko HPV. Lekarze domagali, żeby uruchomić kampanię informacyjną promującą szczepienia.  


- Korzyść z tego szczepienia przychodzi po latach, bo jest to nowotwór związany stricte z grupą dorosłych. Trzeba pamiętać, ze rak szyjki macicy jest w skali świata drugim najczęstszym nowotworem w grupie młodszych kobiet młodszych - podkreśla Bartłomiej Gieroń, ginekolog-położnik. - Ważne, by zaszczepić przed pierwszą inicjacją seksualną. Kluczowa jest ochrona przed wirusami na tym etapie.  

 

ZOBACZ: Naukowcy tworzą urządzenie do monitorowania nowotworów w czasie rzeczywistym


Lekarze apelują, by skorzystać z tych szczepień. W Australii, która jako pierwsza wprowadziła powszechny program powszechnych szczepień przeciwko HPV, na 100 tys. kobiet zapadalność na nowotwór szyjki macicy odnotowuje się u mniej niż 6 pań. W Polsce takich przypadków jest ponad 46. Rocznie w Polsce 3,5 tys. kobiet słyszy diagnozę: nowotwór szyjki macicy. Połowa z nich umiera. 

adn/dsk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie