Niespodziewany gość w poranku Polsat News. "Osiedlowy monitoring"

Polska
Niespodziewany gość w poranku Polsat News. "Osiedlowy monitoring"
Polsat News
Niespodziewany gość w poranku Polsat News

Chociaż tego gościa do poranka Polsat News nikt nie zapraszał, to był bardzo mile widziany. - To jest sokół, który patroluje ulice Warszawy - śmiała się prowadząca Małgorzata Świtała, a prezenterka prognozy pogody Klaudia Kroczka, zażartowała, że to "osiedlowy monitoring", kiedym ku zaskoczeniu wszystkich w kadrze warszawskiej pogodowej kamery Polsat News zapozował sokół.

- Oto sokół, który patroluje ulice Warszawy. Najwyraźniej stwierdza, że jest bezpiecznie, bo może sobie chwileczkę odpocząć i zastanowić się, jak to będzie z tą pogodą - powiedziała prowadząca poranek Małgorzata Świtała, kiedy kamery Polsat News pokazały ulice Warszawy. Uwagę przykuła jednak nie pogoda, która właśnie miała być prezentowana na antenie przez Klaudię Kroczek, ale sokół, który z ciekawością zaglądał do kamery.

 

Sokoły wędrowne w Polsce

Na 45. piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie gniazdo ma para sokołów wędrownych - Franek i Giga. W tym roku doczekała się czterech młodych. Ptaki, które wykluły się pod koniec kwietnia, otrzymały imiona: Hetman, Prezes, Iwo i Wuzetka.

 

W połowie maja zostały zaobrączkowane. Dostały po jednej obrączce na każdą nogę - niebieską i żółtą, co oznacza, że są one dzikimi ptakami miejskimi. Na każdej obrączce znajduje się grawer, dzięki któremu można zidentyfikować każdego z osobników.

 

ZOBACZ: F-35 przegrał z ptakiem. Najnowocześniejszy myśliwiec świata idzie na złom?

 

Gatunek sokoła wędrownego wyginął w Polsce w latach '50-'60 ubiegłego wieku. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" od lat zajmuje się przywróceniem go do środowiska naturalnego w naszym kraju. Na przestrzeni 30 lat wypuściło z hodowli ponad 1,5 tys. ptaków. 

 

W Polsce obecnie jest ponad 50 par, a co roku przybywają nowe. 

pgo/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie